Diyanet İşleri Başkanlığı Muharrem Ayı ve Aşüre Günü Daveti

Diyanet İşleri Başkanlığı Muharrem Ayı ve Aşüre Günü Daveti

Diyanet İşleri başkanlığı 10 Ekim Pazartesi günü muharrem ayı nedeniyle kerbela şehitleri anılacak ve iftar yemeği verileceği öğrenildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Muharrem ayın da Kerbela şehitleri için anma programı hazırladı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Muharrem ayının ilk on günü oruç tutan Alevi-Bektaşi vatandaşlarını temsilen İstanbul' da Alevi - Bektaşi kanaat önderlerine iftar daveti verecek. Muharrem ayının 9' uncu gününe denk gelen 10 Ekim Pazartesi günü verilecek iftar davetinin ardından yatsı namazını müteakip, Eyüp Sultan Camisi'nde de mevlid programı gerçekleştirilecek. Programda İstanbul' un meşhur hafızları Kur'an-ı Kerim tilavet edecek, mevlid-i şerif okuyacak. Ayrıca mersiyeler ve muharremiyeler seslendirilerek Kerbela şehitleri anılacak. Muharrem ayı tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer aldığı bir aydır.

Muharrem ayı bu sene 01 Ekim Cumartesi gecesi idrak edilmeye başlandı. 02 Ekim Pazar günü ise İslam aleminde Hicri Yılbaşı olarak kutlanacak. Allahü teâlâ birçok duaları Aşûre günü kabul etmiştir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Aşure günü Nuh aleyhisselamın gemisi Cudi Dağına indirildi. O gün Nuh ve yanındakiler Allahü teâlâya şükür için oruçlu idiler. Hayvanlar da hiç birşey yememişti. Allahü teâlâ denizi, beni İsrail için aşure günü yardı. Yine Aşure günü Allahü teâlâ Adem aleyhisselamın ve Yunus aleyhisselamın kavminin tevbesini kabul etti. İbrahim aleyhisselam da o gün doğdu.)

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı Muharrem ayının anlam ve önemini anlatmaları için Alevi dedelerini Türklerin yaşadığı Avrupa kentlerine gönderiyor. Avrupa'daki 12 ülkeye gidecek dedelerin bir kısmının gidecekleri yerlere vardığı toplamda gönderilecek dede sayısının ise 96 olduğu belirtildi. Alevi - Bektaşi kurumları ile yapılan görüşmeler sonrası Avrupa'ya 2013' te 73, 2014' te 94, 2015' te 97 Alevi dedesi gönderildiği bildirildi. Bu gibi özel günlerimizde görevlendirmelerin devam edeceğini belirtildi.

Aşûre günü yapılması gereken birkaç şey oruç tutmak sünnettir. Sıla-i rahim yapmalı. Yani salih akrabayı ziyaret edip hediye ile ve çeşitli yardım ile gönüllerini almalı, Sadaka vermek sünnettir bir ibadettir. Hadis-i şerifte, (Aşûre günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud Dağı kadar sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir’a) Çok selam vermeli. Hadis-i şerifte, (Aşûre günü on müslümana selam veren bütün müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir’a) Çoluk çocuğunu sevindirmeli, Hadis-i şerifte, (Aşûre günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın bütün yıl nafakası geniş olur) buyuruldu.(Beyheki). O ayda savaşmak büyük suçtur.' (Bakara suresi, 2/217)

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.