Doğum Yapan Anneye Her Ay Düzenli Ödeme

Doğum Yapan Anneye Her Ay Düzenli Ödeme

Doğum Yapan Anneye Her Ay 823 TL Ödeme İmkanı. Başvuru Yapanlar Bu Ödemeden Faydalanacak. Ayrıca Babaya da Yeni İmkanlar Geldi. İşte Başvuru Yeri ve Şekli.

Annelerin yarım gün çalışıp tam maaş almaları imkanı geldi. Bu imkandan faydalanmak için başvuranlara devlet katkısı 823 lirayı bulacak. Anne veya babadan biri isterse çocuk okula gidene kadar yarım gün çalışma için başvurabilecek.

Torba yasada yayınlanarak yürürlüğe giren, daha sonrasında yayınlanan yönetmelikle detayları belli olan yarım gün çalışma devlet katkısı aylık 823 lirayı bulacağı uzmanlar tarafından bildirildi. Yayınlanan Kanuna göre doğum yapan kadına analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay ikincisinde 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün çalışıp tam maaş alabilecek. Engelli çocuğu olanlarda süre 12 ay olarak uygulanacak. Üstelik bu izin hakkından 3 yaşına kadar çocuk evlat edinenler de yararlanacak. Bu hak aynı şekilde işçi annelere de (özel sektörde çalışanlar) tanındı. Bu hükümlerden faydalanacaklar süt izninden yararlanamayacak.

Memurlara göre işçi annelerin farkı ile yarım günlük maaşı işverenin kalanını ise işsizlik fonunun verecek olması. Öte yandan kadın isterse haftalık çalışma süresi olan 45 saati ikiye bölebilecek. Bunu her gün kullanabileceği gibi haftanın belli günleri de çalışabilecek. Buna kurumlar karar verecek. Yani 3 gün izin yapıp 3 gün çalışabilecek.

Bu arada anne ve babadan birisi çocuk okula gidene kadar yarım gün çalışabilecek. Yeni doğum yapmış bir çalışan annenin devlet tarafından kendisine verilen izinlerin sona ermesinden sonra çocuk ilköğretim çağına gelinceye kadar çalışan anne ve babadan sadece birisi işvereninden kısmi süreli çalışabilecek.

Yarı zamanlı çalışan bir işçi annenin maaş hesabı: Normal maaşı 2.500 lira, Yarı zamanlı maaşı 1.250 lira, Devletin ödeyeceği ücret 823 lira 50 kuruş olacak.

Yarı zamanlı çalışan bir işçi annenin maaş hesabı (asgari ücret) Normal maaşı (1 çocuk) 1.344,22 kuruş (AGİ'li) Yarı zamanlı maaşı 694 lira 45 kuruş (AGİ'li) Devletin ödeyeceği ücret: 823 lira 50 kuruş olacak.

Yarı zamanlı başvuru şartı: Son üç yılda en az 600 gün priminin yatmış olması, Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışmış olması, Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışmış olması, Analık izninin bitiminden sonra 30 gün içinde kuruma başvuruda bulunması gereklidir. Kaynak: Takvim

 

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum