Dolar Euro ve Altının Son Durumu Ne Oldu

Dolar Euro ve Altının Son Durumu Ne Oldu

Küresel piyasalarda dolar ve altının son durumu ve Ülkemizde etkileri neler. Piyasalarda dolar alış ve satışı ile birlikte çeyrek altın ve kilogram altının alış ve satışına ilişkin olarak resmi açıklamalar. Doların ateşi ile birlikte altının ateşi ne olur

Küresel piyasalarda dolar ve altının son durumu ve Ülkemizde etkileri neler. Piyasalarda dolar alış ve satışı ile birlikte çeyrek altın ve kilogram altının alış ve satışına ilişkin olarak resmi açıklamalar. Doların ateşi ile birlikte altının ateşi düşürülebilir noktada mı, yoksa dünya piyasalarının önüne geçilemiyor mu.

Analistlere göre ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen yarın yapacağı sunum ile birlikte sorulara cevap verileceği yönündeki haberlere göre bir çok ülkenin ve yatırımcının gözü bu sunuma doğrulmuş durumda. Fed Başkanının açık piyasa komitesi FOMC toplantı öncesi faiz artışı beklentileri üzerinde yoğunlaşırken bu faiz artışının belirleyici olacağı ifade edildi.

Ülkemizde dün 3,70 seviyelerinde seyreden dolar düşüşe geçerek TL bazında dolar 0,65 azalış ile 3. 669 seviyelerinde kapatmıştı. Bu gün küresel piyasalarda dolara talebin azalması ile birlikte TL bazında 3,651 kadar gerileyerek 3,65 TL sınırına geldi. Ancak bu gerilemeye karşı olarak tepki alımları 9:30 ile 10: 00 arası 3,66 TL seviyelerinde alıcı buldu. Doların seyri ile birlikte avro yatay seyirle devam ederek 3, 89 bulurken sterlin ise 4,59 seviyelerinde işlem görmekte.

Yurt içi cari işlemler açığı ile yurt dışı Almanya ile Euro bölgesi büyüme verileri ve Avro bölgesi üyeleri Fed Başkanının konuşmaları piyasalar nezdinde önemli bir rol oynayarak yönü üzerinde etkili olacağı ve iç piyasalarda dolar/TL 3,70 direnci ile birlikte 3,61 – 365 seviyelerinde seyredeceğini kaydeden analistler ekonominin cari işlemlerde açık beklentisinin olduğunu, ancak bu beklentinin finansal değerinin 4,3 milyar dolar olduğunu kaydederken 2016 yılının ay bazında toplamında ise 33 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının yapmış olduğu ankette ise dolar/TL karlışılğında yıl sonunda beklenti 3,88 seviyesinde olacağı tahmin edilmekte, bunun yanı sıra önceki 2016 yılında 3,86’ da kapatmıştı. 2017 TÜFE beklentisi 0,39 puan yükselerek 8, 48’den 8,87’ ye yükseleceği yönünde beklenti seyretmekte.

Çeyrek altın son dakika gram satış fiyatı 144,42 liradan, Son dakika Cumhuriyet altın satış fiyatı ise 966,03 lira oldu. Son dakika dolar 3, 66 TL ile alıcı bulurken, son dakika Euro 3,89 ile takip ederek, son dakika sterlin 4,59’ larda seyretmektedir. Son dakika dolar, altın, euro  avro ve sterlin piyasalarda ve bankalarda alış satışını günlük olarak sitemizin en üst sayfasında otomatik olarak geçmekte olup takip edebilirsiniz.

Analistler 2016 yılı sonu TÜFE verileri ve 2017 TÜFE veri beklentilerine göre ve FED’ in açıklamaları Avro ülkelerin Merkez Bankaları ile birlikte ülkemizin Merkez Bankasının anketlerine bakıldığında tüketicilerin piyasalara veya bankalara yaklaşmamaları, tüketici kredisi, araç kredisi, ev kredisi, destek krediler gibi halka arzedilen banka kredilerinin zamanlaması çok önemli olup 0,001 artış bile etkileyeceğini kaydeden ekonomi analistleri dönemsel geçişlerde çok dikkat etmeleri gerektiğini aktardı.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.