DPB 2016 Yılı Kalan Boş Kontenjanlar

DPB 2016 Yılı Kalan Boş Kontenjanlar

Devlet Personel Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden paylaşılan bilgilere göre atama kontenjanları hakkında bilgi vereceğiz.

Merkez Yönetim Geçici Bütçe Kanunu uyarınca verilebilecek açıktan atama ve nakil sayılarına ilişkin istatistiklerin kurumlara göre dağılımı Devlet Personel Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinde paylaşıldı.

4 Ocak 2016 tarihli dağıtım listesine göre 2016 yılı merkezi yönetim geçici bütçe kanunu gereğince açıktan atama ve nakil sayılarının kamu idare kurum ve kuruluşlara dağılımı 30.905 oldu. Bu kurumları içerisinde en çok kontenjana sahip olan kurum 30.000 kontejanla Milli Eğitim Bakanlığı oldu. Milli Eğitim Bakanlığı da 30 bin kontejanın hepsini doldurmuş durumda.

4 Ocak 2016 tarihli dağıtım listesine göre üniversitelere verilen atama kontenjanı ise 545 olarak belirlendi. Kurumlar kendi talepleri doğrultusunda bu istekleri doldurmak için zamanı geldiğinde taleplerde bulundu.

4 Ocak 2016 tarihli dağılıma ilave olarak yapılan 14 Nisan 2016 tarihli dağıtım listesi de Devlet Personel Başkanlığı’nın sitesinde yayınlanmıştı. Yayınlanan bu listeye göre 2016 yılı Merkei Yönetim Bütçe Kanunu gereğince açıktan atama ve nakil sayılarının kamu idare  kurum ve kuruluşlara dağılımı hesaplandığında toplam 16.905 kontenjan verildiği görüldü.

16.905 kontenjan içerisinde en çok atama yetkisine sahip olan kurum Sağlık Bakanlığı olarak belirlendi. Sağlık Bakanlığı bu süreç içerisinde kendine ayrılan atamaların hepsini kullanarak toplamda 9.500 atama gerçekleştirdi.

14 Nisan 2016 tarihli dağıtım listesine göre üniversitelere ayrılan toplam kontenjan da belirlenmiş oldu. Bu listeye göre üniversitelere uygun görülen toplam atama sayısı 2.275 olarak hesaplandı. Bu süre zarfında Adalet Bakanlığı da kendine ayrılan kontenjanların hepsini atamaları yaparak tamamlamış oldu.

Ortaöğretim, önlisans ve lisans da dahil olmak üzere toplamda 49 bin 664 merkezi atama yapıldı. 50 bin 630 atamaya izin veren Devlet Personel Başkanlığı için boş kalan kontenjanlar yok denecek kadar az. Gerekli hesaplamalar yapıldığında toplamda 966 kontenjan açığı kalmıştır.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.