DPB 2017 Yılı Memur Talepleri Alıyor

DPB 2017 Yılı Memur Talepleri Alıyor

Devlet Personel Başkanlığı 2017 Yılı İçin Kamu Kurumlarından Memur Alımı Taleplerini Topluyor. Toplam 51 Atama İzni Sayıları Bu Yıl Yapılan Bütçe Görüşmelerinde 5 Bine Çekildi.

Devlet Personel Başkanlığı tarafından Kamu Kurumlarına bir yazı gönderildi. Gönderilen yazıda 2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu kapsamında dağıtılacak atama izinlerini belirlemek üzere memur talepleri istendi.

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanarak ve TBMM 'ye sevkedilen "2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı"nın eki İ cetveline göre kamu kurumlarının serbest memur kadroları için belirlenen atama sayısı 5000 olarak belirlenmişti.

2016 yılında 51000 olan bu rakamın 2017 yılında 5000 'e düşürülmesinin kamuya bazı istisnalar dışında personel alımların dondurulması anlamına geldiğini daha önceden haber yapmıştık.

Pe ki atama izni sayılarını kim belirliyor: 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 7 nci maddesinin 3 üncü fıkrasına göre, merkezi yönetim bütçe kanununda belirtilen atama sayısının kamu idare, kurum ve kuruluşları itibarıyla dağılımı, kullanımı ve diğer hususlar Devlet Personel Başkanlığının bağlı olduğu Bakan (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı) ve Maliye Bakanının müşterek teklifi üzerine Başbakan onayı ile belirlenmektedir.

Bu aşamada, Devlet Personel Başkanlığı 2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu henüz onaylanmadan önce tüm kamu kurumlarına bir yazı göndererek önümüzdeki yıl ihtiyaç duyulan memur taleplerinin ne kadar olduğu sorulmuştur.

Bu kadar az sayıda atama izninin kamu kurum ve kuruluşuna nasıl dağıtılacağı merak konusu oldu.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum