DPB’den Atamalar Hakkında Açıklama Geldi

DPB’den Atamalar Hakkında Açıklama Geldi

Devlet Personel Başkanlığın'dan yapılan açıklamada atama teklifleri ve atamalar hakkında bilgilendirme yapıldı. Açıklamalar ile ilglili detaylar haberimizde.

DPB, hem atamalar hakkında hem de atama teklifleri hakkında açıklamalarda bulundu. Kamu Personeli Alımı Haber Sitesi olarak bu bilgileri sizler için derledik.

Atamalar hakkında yapılan açıklama : Son zamanlarda vatandaşların kafasını meşgul eden bir konu ise boş kadroların nasıl dolacağı meselesidir. Sosyal medyada bu konu hakkında bazı spekülasyonlar yapılmaktadır. Görevi sona erdirilen personele ait kadrolara prodesüre uyulmaksızın atama yapılacağı düşünülmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki devletimizin boş kadrolarının doldurulması, halkımıza hizmet için bir zorunluluktur. Fakat boşalan bu kadrolara usulsüz yollarla değil; usulüne uygun bir şekilde atamalar yapılacaktır. Usulüne uygun demek KPSS sonucuna göre doğrudan yerleştirme veya KPSS sonucuna göre mülakata tabi tutma (…) şeklinde olabilir. Bu bakımdan vatandaşlarımız atamaların en adaletli şekilde yapılacağından emin olabilirler.

Atama teklifleri hakkında yapılan açıklama : 14 Nisan 2016 tarihli 6704 sayılı Kanunun 12. maddesi gereği kamu kurum ve kuruluşlarının %2 kontenjan ayırma zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır. Atama teklifleri kura usulü ile yapılacaktır. Kamu kurum ve kuruluşları ; memur ve hizmetli unvanlı kadro ve pozisyonlar için e-uygulama sistemi üzerinden Ocak ve Temmuz aylarının son gününe kadar talepte bulunmaları gerekmektedir. Atama teklifleri kamu kurum ve kuruluşlarının e-uygulama üzerinden talepleri esas alınarak yapılacak, yeterli olmaması durumunda da resen atama teklifi yapılacaktır. Kamu kurum ve kuruluşları, 3713 sayılı kanun kapsamında yapılacak naklen atamalarda gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir. Temmuz 2016 itibariyle e-uygulama sistemi üzerinden bildirmeleri gereken kadro ve pozisyonlara ilişkin taleplerini 4-11 Ağustos 2016 tarihleri arasında sisteme girebileceklerdir.

Devlet Personel Başkanlığı’nın kamu kurum ve kuruluşlarına yapacağı alımları Kamu Personeli Alımı Haber Site’miz üzerinden takip edebilirsiniz.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum