Düşük KPSS Puanıyla Memur Olabilirsiniz

Düşük KPSS Puanıyla Memur Olabilirsiniz

KPSS den düşük not alanların memur olabilir miyim? soruları yanıt buluyor. 20 Kasım 2016 da yapılan Ortaöğretim KPSS den düşük not alanlarda doğru tercihle memur olabilirler.

Ortaöğretim KPSS kaç puanla atama olur mu olursa düşük puan alanlar atanabilir mi gibi soruların çok olduğu bugünlerde binlerce kişi bu soruların  yanıtını merak ediyor. Bu sene memur alımlarının çok olması sebebiyle yaklaşık  3 milyon 500 bin kişi KPSS ortaöğretim sınavına girdi. KPSS sınav sonucunun açıklanması ile birlikte düşük alan öğrenci ve memur adaylarımız umutsuzluğa kapılmasınlar doğru tercihle memur olabilirsiniz.

KPSS Önlisans sınavına girip 60 ve 70 puan üzeri alan adaylarımız Şoför tercihine bakmaları lazım. Çünkü Şoför önlisans programlarının birinden mezun olması ve ( B veya E ) Sınıfı Sürücü Belgesi Sahibi Olması koşulu ile düşük puanla atanabilirler.

KPSS Ortaöğretim sınavına girip 60 puan üzeri alan adaylarımız Kütüphanecilik ve Arşiv memurluğuna bakmaları gerekmektedir. Çünkü Kütüphanecilik, Bilgi ve Belge Yönetimi, Dökümantasyon ve Enformasyon ve Arşivcilik bölümlerinden mezun olması ve önceki yıllara bakıldığında 63 puanla alımlar gerçekleştiğinden bu kişilerde düşük puanla atanabilirler.

Sağlık memurluğu ve Ebe tercihlerine adaylarımızın dikkatli bakmaları gerekmektedir. Çünkü Lise mezunu olup en düşük puanla atanabilecekleri bölümlerin başında yer almaktadır. Ortaöğretim kurumlarının Ebelik veya Ebelik Hemşirelik Bölümünden mezun olması ve Sağlık memurluğu ilgili bölümlerinden mezun olma koşulu aranmaktadır.

Teknisyenliğe bazı alımlarda KPSS Ortaöğretim sınavına girmiş olması şartı bulunmakta ve bazı alımlarda en düşüş puan olan 60 puan almış olma şartı aranmaktadır. Ancak bu kadrolara girebilmek için öncelikle aranan niteliklerde yer alan kurumlardan mezun olunması gerekmektedir.

Ortaöğretim KPSS den düşük not alıp atanabilme olasılığı yüksek olan bölümler şöyle: Sosyal Hizmet Bölümleri, Arşivcilik, Kütüphanecilik, Çocuk Gelişimi, Veterinerlik, Beslenme ve Diyetik, Sağlık ile İlgili Bölümler ve Mütercimlik mezunları daha kolay atanabilirler. Bu bölüm mezunları Ortaöğretim KPSS 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85 en yüksek puandan başlayarak en düşüğüne kadar atanmaları söz konusudur.

Ortaöğretim KPSS den çok yüksek not almayınca atanamayacak adaylarda malesef düz lise mezunlarıdır. Çünkü düz lise mezunları için açılan kadro sayısının oldukça az olmasıdır. Yani açılan kadro sayısı ne kadar az ise KPSS’den alınması gereken puan da o kadar yüksek olmakla beraber KPSS’den yüksek puan alan diğer düz lise mezunu rakiplerin önüne geçmeleri gerekmektedir.

20 Kasım 2016 da yapılan Ortaöğretim KPSS açıklanınca sitemizden siz takipçilerimiz için yayınlanacak olup sitemizden açıklamalar ve alımlarla ilgili takibi sağlayabilirsiniz.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum