Düzenlemeler İle Eğitimli Gençler İşsiz Kalmayacak

Düzenlemeler İle Eğitimli Gençler İşsiz Kalmayacak

Yapılacak yeni düzenlemeler ile yeni iş alanları ve fırsatları geliyor. Ülkemizde eğitimli işsiz genç oranı yüzde 24,7 olmuş durumda Bunun için kurumlar içerisinde düzenlemeler ile her gence özel olabilecek seminer ve istihdamlar için eylem planı yapılmak

İstihdam seferberliği kapsamında işsizlik sorununa çözüm aranmaktadır. Ülkemizde eğitim seviyesi yükseldikçe eğitimli işsiz çoğalmaktadır. Bu nedenle eğitimli olan işsizlere öğrencilik döneminde başlayarak (Staj ve Seminer) düzenlenerek iş sahibi ve deneyimi elde etmeleri sağlanabilecek.

Hükümetin istihdam projesi çatı bir işgücü piyasası izleme sistemi kuruluyor. Gençlere iş aramada kişisel plan hazırlarken, iş piyasasına kursiyerlik gibi düzenlemeler genişletiliyor. Mobilya, Teknoloji, ticaret, sanayi, havacılık gibi sektörlere yönelik iş fırsatları düzenlenirken, Ticaret Odaları ve meslek odaları da üniversiteli gençlere iş bulmada öncü olacak.

Eğitimli iş arayanlar önemli bölümü yeni mezun olan, askerliğini yapmış, ailesiyle yaşayan ve ilk kez iş arayanlardan meydana geliyor. Hükümet İstihdam seferberliği kapsamında bu sorunun çözümü için adımlar atacak.

Öğrencilerinin iş piyasasında iş bulmalarını sağlamak amacıyla stajyerlik, kursiyerlik gibi düzenlemeler geniş alanlara yansıtılacak. Gençlerin iş piyasasına geçişlerinin hızlandırılması amacıyla üniversitelerde 1 dönem uygulanan Stajyerlik 2 dönem akademik eğitim içeren uygulama yaygınlaşıyor.

İşe yerleştirmelerde iş kurma danışmanlığı işini kurma programlarına katılım artırılacak. İŞKUR meslek edinme, kariyer hedefi, girişimcilik gibi konularda bu gruba yönelik özel programlar kuracak. Ülkemizde İş Bölgelerine göre gençler için istihdam stratejisi ortaya konulacak. Gençlere iş kapısı açmak için yerel İş verenler Kuruluşlar rol üstlenecek.

Zamanın getirdiği Teknolojik yoğunluğa ayak uydurarak ihtiyacı eğitimli gençlerle karşılanacak. Milli Eğitim Bakanlığı ve Üniversiteler üzerinde işbirliğinde öğrencilere yönelik olarak meslek tanıtım faaliyetleri artırılacak. İnternet üzerinden mesleki rehberlik hizmetleri verecek. Üniversite mezunu gençlerin iş arayıp bulmaları için özel takip sistemi kurulacak. Üniversite mezunlarına meslek eğitimi verilecek.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum