e-Devlet’e Dair Bilgiler ve Faydaları

e-Devlet’e Dair Bilgiler ve Faydaları

e-Devlet kapısını kullanarak Kamu Kurum ve Kuruluşların Vatandaşlara sunmuş olduğu hizmetlerin genel adresi desek yerinde olur. e-devlet kapısını kullanan vatandaşlar günümüzde zamana karşı yarışmakta olup önemli iş takibi yapma fırsatı sunmaktadır.

e- devlet Şifresi nasıl alınır: Sizler e-devlete giriş yapabilmek için sistemde yer alan giriş yollarından birini kullanabilirsiniz. Bunlar e-devlet şifresi ile giriş, mobil imza ile giriş, elektronik imza ile giriş, T.C. kimlik Kartı ile giriş ve internet bankacılığı ile giriştir. e-devlet’e giriş için en fazla tercih edilen yöntem e-devlet şifresi ile giriştir. e-devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT merkez müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz. Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir. e-devlet kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir.

e-devlet kapısı kayıtlı kullanıcısıysanız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra (Profilim) alanında bulunan iletişim bilgileri kısmına cep telefonunuzu kaydettiyseniz ya da cep telefonunuzu veya hem cep telefonunuzu hem de e-posta adresinizi e-devlet kapısında doğruladıysanız şifre yenileme hizmetinden yararlanarak yeniden şifre temin edebilirsiniz. Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza, yeni T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-devlet kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra da şifre oluşturabilirsiniz. Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması, durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir. e-devlet şifresi yurt dışında elçilik ve konsolosluklardan ücretsiz olarak temin edilebilmektedir.

e-devlet kapısı ile yapabileceğiniz işlemler: 4C çalışan vatandaş emeklilik evrak takibini yapabilmekte olup güncel bilgilerini görebilmektedir. 4C  Emekli Sandığı’na bağlı çalışanları ifade etmektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4. maddesinin C fıkrasında tanımlanmasından ötürü 4C olarak anılmaktadır. İlgili kanunda 4C çalışanları şu şekilde tarif edilmektedir: Bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Başkanlığının ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdir.

Bunun yanı sıra 657 sayılı devlet memurluğu yasalarında veya yönetmeliğinde belirlenen 4A – 4 B – 4C çalışanların sözleşmeli kamu personelin veya mevsimlik işçilerin devlete entegre olmuş tüm kamu kurumu ve kuruluşu çalışanların SGK Bağkur gibi hizmetlerin yanı sıra ehliyet, tapu, cezalar, ödemeler, ceza puanları, askerlik gibi bir çok hizmetleri zaman kaybetmeden e-devlet sistemine girerek kısa yoldan temin edebilirsiniz.

e- devlet kapısı üzerinden vatandaşlara verilen hizmetlerin geneli şöyle bilgilendirme hizmetleri, ödeme işlemleri, entegre elektronik hizmetler, kurum ve kuruluşlara kısa yollar, duyurular, güncel bilgiler, evrak takip, dilekçe ve posta hizmetleri, kurum ve kuruluşlardan evrak ihtiyacını karşılama, belge paylaşımları ve vb. bir çok ihtiyaca cevap vermektedir.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.