EGM 2023 Yılı Lise Polis Alımı Kontenjanları ve Tüm Şartlar (PMYO)

EGM 2023 Yılı Lise Polis Alımı Kontenjanları ve Tüm Şartlar (PMYO)

Emniyet Genel Müdürlüğü EGM’de 2023 yılı lise mezunu polis alımı başvuruları alınacak. 2023 yılı için PMYO kaç kontenjan verilecek. PMYO lise polis alımı başvuru şartları ve tüm süreci bu yazımızda bulabilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı PA’da 2023 yılı PMYO için LİSE MEZUNU POLİS ALIMI sürecini araştıran adaylar için tüm detayları bu yazımızda hazırladık. 2023 yılında ne kadar lise mezunu polis alımına başvuru alınacak. Kadın ve erkek adaylar için kontenjanlar ne kadar olacak? İşte 2023 yılı PMYO kapsamında lise mezunu polis alımlarına başvuru şartları, süreç ve tüm detaylar bu yazımızda.

Lise polis alımı genel başvuru şartları nelerdir?

Lise polis alımı için başvurularda şu genel şartlara haiz olmak gerekiyor: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, lise ve dengi okul mezunu olmak, kadınlarda 162 cm. erkeklerde 167 cm’den kısa boylu olmamak gerekmektedir.

Ayrıca ilgili Sağlık Şartları Yönetmeliğinde yer alan şartları taşımak, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamak, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak, silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak şartları yer alıyor.

PMYO polis alımlarında sınav şartı: Lise mezunu polis alımlarında adayların Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS girmiş ve TYT puan türünden en az 250 ham puan almış olması gerekiyor. Şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocukları için bu puan 200 olarak uygulanmaktadır.

PMYO polis alımları yaş şartı

Başvuru için 1 Ekim 2023 tarihinde 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihinde 26 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir. 1 Ocak 1998 - 1 Ekim 2005 arası doğanlar başvuru yapabilecek.

2023 yılı polis alımları talepler

Lise mezunu adaylar ayrıca 2023 yılı için önemli talepleri de bulunuyor. Son olarak 2016 yılında 10.000 Polis Özel Harekat PÖH alımı yapılmıştı. Ardından 500 kadın PÖH alımı yapıldı. Uzun süredir lise mezunu PÖH alımı için bekleyen adaylar KPSS şartsız ve en az lise mezunu yeni pöh alımı beklemektedir.

Şartlarla iligli olarak da tüm polis alımlarında olduğu gibi sağlık şartları yönetmeliğinde yer alan renk körlüğü şartının uygulanmaması talep ediliyor. Bu kapsamda “İshiara kitabı ile yapılan muayenede parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) bulunmayacaktır” ibaresinin polis alımları için kaldırılması bekleniyor.

PMYO başvuruları ne zaman olacak?

Polis Meslek Yüksek Okulları için son atamada 2000 erkek ve 500 kadın lise mezunu polis alımı yapılmıştı. 2023 yılı için de aynı şekilde 2.500 lise mezunu PMYO’lar için polis alımı yapılacak. Başvurular 2023 YKS sonrasında Ağustos ayı içerisinde olacak. Gerek lise PMYO polis alımları gerekse adayların en önemli talebi olan en az lise PÖH alımları için süreci takip etmekte ve taleplerinizi gündeme getirmekteyiz.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum