EGM Bekçi Alımı Sonuçları Bekleniyor! Yeni 6.750 Kadro Şartları Nelerdir

EGM Bekçi Alımı Sonuçları Bekleniyor! Yeni 6.750 Kadro Şartları Nelerdir

Polis Akademisi Başkanlığı PA’da 2022 yılı 1. dönem çarşı ve mahalle bekçiliği için sonuçların açıklanması bekleniyor. Sözlü sınavlar da tamamlanmıştı. Bekçi alımı sonuçları ve yeni başvurular bekleniyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü EGM kadroları için 2022 yılı 3 bin 250 kadro için tüm aşamalar tamamlandı. Adaylar sözlü “mülakat” sonuçlarının ve atamaların başlatılmasını bekliyor. Öte yandan yeni bekçi alımları için de geri sayım başlayacak. İşte 2022/1. Dönem bekçi alımı sonuçları ve yeni bekçi alımlarına dair tüm detayların yer aldığı yazımız.

3.250 bekçi alımı

EGM’de adaylar 2022 yılı 1.dönem bekçi alımı sonuçlarına odaklandı. 3 bin 250 bekçi alımı için nihai süreç tamamlanarak atamalar yapılacak. Adaylar 2022 yılı bitmeden mülakat sonuçlarının açıklanmasını bekliyor.

6.750 yeni bekçi alımı

Bilindiği üzere EGM kadrolarında 30 bin civarı çarşı ve mahalle bekçisi bulunuyor. Bu sayının 40 bine ilk fırsatta tamamlanacağı belirtilmişti. Pandemiden dolayı süreç gecikse de geriye kalan 6 bin 570 bekçi alımı için mevcut alımların sonuçlandırılması ve yeni başvuruların alınması bekleniyor.

Güncel bekçilik başvuru şartları nelerdir?

Başvuru için adayların T.C. vatandaşı olması, en az lise mezunu olması, en az 167 cm boyunda olması, başvuru yapılacak ilde 1 yıldır ikamet ediyor olması ve askerlik ödevini bitirmiş olması gerekiyor. Yaş itibarıyla da 18 yaşını tamamlamış, 31 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.

Çarşı ve mahalle bekçi alımlarında adayların talepleri nelerdir?

Çarşı ve mahalle bekçiliği için yeni başvurular 2023 yılı itibarıyla başlatılması bekleniyor. Adaylar özellikle YAŞ ve ASKERLİK konusunda esneklik yapılmasını istiyor. Polis alımlarında olduğu gibi askerlik şartının tamamen kaldırılmasını ve yaş şartının da en az 40 olarak güncellenmesini bekliyor.

Öte yandan renk körlüğü şartı da yönetmelikte halen yer almakta. Adaylar sağlık şartları yönetmeliğinde yer alan renk körlüğü ibaresinin kaldırılmasını ve birçok adayın bu konuda mağduriyet yaşamamasını talep ediyor.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
28 Yorum