EGM Polis Alımları Şartında Önemli Gelişme! Bakan Soylu'dan Cevap

EGM Polis Alımları Şartında Önemli Gelişme! Bakan Soylu'dan Cevap

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından daha önce gündeme getirdiğimiz konuyla ilgili cevap geldi. Polis alımlarında şartlara dair önemli bir soru yanıtlandı. İşte detaylar.

Emniyet Genel Müdürlüğü EGM POLİS ALIMLARI şartlarına dair önemli sorular gündeme getirmiştik. Polis alımlarındaki sağlık şartı ile ilgili olarak TBMM’de Bakan Soylu’nun cevaplaması için verilen sorular ve sağlık şartında gerekli detayları bu yazımızda hazırladık. Haberimizin en altında daha önce gündeme gelen haberin tüm detaylarını ayrıca inceleyebilirsiniz.

EGM POLİS ALIMI ŞARTLARI İLE İLGİLİ GÜNDEME GETİRİLEN SORULAR

Soru 1: Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde “Parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) öğrenciliğe engeldir.” cümlesi kaldırılmasına rağmen yeni Yönetmeliğe “Görme ve diskromatopsi muayenesinde lens kullanılmasına izin verilmez.” şeklinde bir ibare neden konulmuştur?

Soru 2: Renk körlüğü olan polis adaylarının lens kullanmadan göz muayenesinden geçemeyeceği bilindiği halde neden Yönetmelik’te bu şekilde bir madde düzenlemesine gidilmiştir?

Soru 3: Renk körlüğü bulunan adayların polis ya da subay olamayacak kadar rahatsız oldukları düşünülüyor ise neden zorunlu askerlik görevine tabi tutulmakta, hatta ehliyet ve silahlı özel güvenlik sertifikası verilmektedir?

Soru 4: Bu adaylar polis olamazlarken, askerlik yapmaları, hatta adaylara ehliyet ve silahlı özel güvenlik sertifikası verilmesi çelişkili bir durum değil midir, bu konuda Bakanlık’ın görüşü nedir?

Soru 5: Hayallerindeki mesleği genetik pigment eksikliği nedeniyle yapamayan ve bu konuda mağduriyet yaşayan çok sayıda polis adayı bulunması nedeniyle bu mağduriyetlerin giderilmesi için birtakım yeni düzenlemelere gidilmesi düşünülmekte midir, İçişleri Bakanlığı’nın bu yönde bir çalışması bulunmakta mıdır?

SÜLEYMAN SOYLU İMZASIYLA YUKARIDAKİ SORULARA VERİLEN CEVAP

Emniyet Hizmetleri Sınıfı personeli, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartlanrı Yönetmeliği kapsamında tam teşekküllü hastaneler tarafından düzenlenmesi zorunlu olan sağlık kurulu raporu aldırılarak mesleğe kabul edilmektedir.

Soru önergesinde bahsi geçen renk körlüğü tespitinde mevcut tıbbi uygulamalar açısından konusunda uzman göz doktorlarının uygun gördüğü test yöntemi uygulanmaktadır.

polis-alimi.jpg

DAHA ÖNCE GÜNCEME GETİRDİĞİMİZ SORULARA DAİR DETAYLI HABERİMİZ

21081.jpg

Kaynak:isilanlarikariyer.com

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum