EGM Yeni Bekçi Alımı Ne Zaman Yayımlanacak! İŞKUR Bekçi Alımları Başladı

EGM Yeni Bekçi Alımı Ne Zaman Yayımlanacak! İŞKUR Bekçi Alımları Başladı

Polis Akademisi Başkanlığı PA'da 2021 yılı en az 11 bin 500 açık çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu için ilanın yayımlanması bekleniyor. İŞKUR üzerinden bekçi alımı yayımlanan iller ve bekçi olma şartları haberimizde.

Kamu kurum ve kuruluşlarına polis, bekçi, memur, personel, işçi alımları kapsamında birçok ilana başvurular devam ediyor ve birçok ilan için de adaylar yeni kontenjan ve başvuru kılavuzlarının yayımlanmasını bekliyor. 2021 yılı için yeni bekçi alımlarına beklenen kontenjan detayları, hali hazırda İŞKUR üzerinden bekçi alımı ilanları ile çarşı ve mahalle bekçisi alımları için tüm detayları bu haberimizde bulabilirsiniz.

11 Bin 500 Bekçi Kontenjanı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı son açıklamada 40 bin bekçi kadrosu kontenjanının olduğunu ve bu sayının tamamlanması için de yeni bekçi alımları yapılacağı kamuoyuyla paylaşıldı. Bu kapsamda 2020 yılında son bekçi alımında pandemi sürecinden dolayı sadece 400 kontenjan İstanbul için yapılmış ve süreçte sona gelindi.

Bu kapsamda 2021 yılı itibarıyla 81 şehirde olmak üzere 11 bin 500 kadroya yine yüksek miktarda Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımlarının yapılacağı müjdesini kısa zamanda bekliyoruz.

Peki Kimler Bekçi Olabilir? Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alımı Şartları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şartı bulunuyor.

En az lise veya dengi okul mezunu olmak gerekiyor.

Boy olarak 1.67 m olanlar başvuru yapabilir. Aynı şekilde boy kilo orantısına da bakılıyor. Bu sebeple beden kitle indeksi olarak da 18 ile 27 arasında olmak gerekiyor.

Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak şartı aranıyor. İlanlar ilçe bazında verilen kontenjanlar için ilçe sınırları içinde ikamet şartı da aranabilmektedir.

Askerlik ödevini bitirmiş olmak şartları da aranmaktadır.

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak gerekiyor.

Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak gerekiyor.

Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,

Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak gerekiyor.

Memuriyete engel bir hali bulunmamak gerekiyor.

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak gerekiyor.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak gerekiyor.

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak gerekiyor.

Sağlık Şartları Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak, gerekiyor.

Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak gerekiyor.

Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak gerekiyor.

Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak gerekiyor.

Bekçi Alımı Adaylarının Esnemesini İstediği Talepler

Adaylar özellikle YAŞ şartının 31 değil de 35 olarak kamuya atanmada genel şartlarda bulunan şekilde olmasını talep ediyor.

Ayrıca ASKERLİK şartının da polis alımlarında olduğu gibi kaldırılmasını talep ediyor.

İŞKUR Bekçi Alımı Başvuruları

Hali hazırda bekçi alımı başvuruları alınan illere ve kontenjanlarına aşağıdaki başvuru ekranından direkt erişim sağlayabilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
16 Yorum