Ek Gösterge 3000’den 3600’e Çıkınca Her Memura Yaramayacak

Ek Gösterge 3000’den 3600’e Çıkınca Her Memura Yaramayacak

Aylık maaş ödemelerinin yanı sıra emeklilik haklarını etkileyen ek gösterge, memurun mali haklarını etkileyen önemli huşulardan birisi.

Memurun hizmet sınıfı, kadrosu, unvanı, derecesi, eğitim durumları gibi farklılıklara göre belirlenen ek gösterge memurlara farklı uygulanıyor. 

3600 Ek Göstergenin Etkileri
Kamu çalışanlarının büyük bir bölümüne ek gösterge 3600 günün altında uygulanıyor. Yardımcı hizmetler sınıfındaki memurlara ise ek gösterge ödenmiyor. 

Ek gösterge olarak 3000 uygulanan memurun ek göstergenin 3600’a çıkması için herkes için eşit sonuçlar doğurmuyor. Bu durum bazı memurun maaşını arttırırken, bazı memurunkini ise azaltıyor. 

Gösterge Yükselirse Kim Nasıl Etkilenir?
Ek göstergenin yükselmesi ilk başta mali hakların yükselmesi gibi gözüküyor ancak uygulamada durum farklılaşıyor. Çünkü 1 Ekim 2008 yıldönümü farklılıklara sebep oluyor. 

1 Ekim 2008 tarihinden önce Emekli sandığına bağlı olarak göreve başlamış olan memurların net aylık maaşları ek göstergenin artması ile azalış yaşayacaktır. Maaştaki bu azalma miktarı ise 2017’nin ikinci yarısında geçerli olan katsayılara göre ve yüzde 15’lik vergi dilimine göre 36 TL olarak yansıyacaktır. 

1 Ekim 2008 tarihinden sonra Emekli sandığına bağlı olarak göreve başlamış olan memurların net aylık maaşları ek göstergenin artması ile artış yaşayacaktır. Ancak bu kişilerin belirtilen tarih öncesinde emekli sandığına tabi olmamış olmaları gerekir. Bu kişilerin maaş zammı ise yine yukarıdaki hesaba göre 45 TL olacaktır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.