Emeklilere Maaş Müjdesi

Emeklilere Maaş Müjdesi

Emekliler Derneği, emeklilere müjdeyi verdi. Bağkur emeklileri, işçi emeklileri ve memur emeklileri Temmuz ayında ne kadar zam alacak? Detaylar haberimizde…

Emeklilerin aldığı maaşlar, ihtiyaçlarını bazen karşılayamamaktadır. Çoğu emekli de maaşlarının düşük olmasından dolayı yakınmaktadırlar.

Bu kez emeklilere müjdeyi, Emekliler Derneği verdi. Merkez Bankası verileri göz önüne alınarak yapılan hesaplamada, emekliye Temmuz ayında %6,57 oranında zam yapılacağı sonucuna varıldı. Buna göre zam alacak olan 2 milyon işçi emeklisinin minimum maaşı 1.500 (bin beş yüz) TL olacak.

Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün yaptığı açıklamada, 2000 yılından önce emekli olan (2 milyon emekli) kişilerin maaşlarının en az 93 lira artacağını ve 1495 liraya çıkacağını belirtti. 2000 yılından sonra emekli olan Bağkur emeklilerine de müjde veren Ergün, Bağkur emeklilerinin de %6,57 zam alacağını açıkladı. Yani maaşlar hesaplanırsa, en düşük Bağkur esnaf emekli aylığına 77 lira zam gelmiş olacak ve 1262 liraya ulaşacak. Öte yandan en düşük Bağkur tarım emeklisinin maaşına da 50 lira zam gelerek 933 liraya ulaşacak.

Tabi memur emeklileri de unutulmadı. Memur emeklileri Ocak ayında %3 zam almışlardı fakat bu zam enflasyon altında kaldığı için Temmuz ayında bu fark kapatılacak. Yani memur emeklilerine ek olarak %3,47 zam yapılacak. Bu %3’lük zama ek olarak %4’lük zam da eklenecek. Tüm bu verile baz alındığında, en düşük memur maaşı 126 lira artacak ve 1784 lirayı bulacak.

Emekliler Derneği Genel Başkanı Ergün, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında da birer maaş ikramiye ödenmesini istediklerini de belirtti. 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.