Emeklilere Promosyon Verilmesinde Sona Gelindi

Emeklilere Promosyon Verilmesinde Sona Gelindi

Uzun süredir emeklilere promosyon konusu tartışılıyor. 11 milyondan fazla emeklinin gözü promosyonda.

Uzun süredir emeklilere promosyon konusu tartışılıyor. 11 milyondan fazla emeklinin gözü promosyonda. Uzun süreden beri bankalar maaşlarını ödedikleri memurlara promosyon verirken emeklilere promosyon verilmiyordu. Kamuda 3 milyon civarında memur çalışıyor ve bankalar 3 milyon memura promosyon veriyor. Emekli sayısı 11 milyondan fazla olmasına rağmen bankalar emeklilere promosyon verme işini yılan hikayesini döndürdüler.

Emeklilerin promosyon işini bankalar çözemeyince devreye hükümet girdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı emekliler adına öncelikle kamu bankaları ile pazarlığı başladı. Kamu bankalarının teklifini az bulan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı pazarlıkları sürdürüyor. Emeklilere promosyon pazarlıkları sürerken özel bankalarda devreye girerek çeşitli tekliflerde bulunmaya başladılar. Bunun üzerine hükümet emekliye promosyonda pazarlığı genişleterek özel bankaları da masaya davet etti.

Emekliye promosyonda pazarlıkları sürüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bankalar arasındaki pazarlıkta kapı 600 TL den açılmış durumda. Pazarlıkların Haziran ayına kadar süreceği belirtiliyor. Memurlarla 3 yıllık anlaşma yapan bankalar brüt maaşlarının ortalama %60 civarında promosyon veriliyor. Bu oran kurumdan kuruma değişebiliyor. Kimi kurumda %50 olurken kimi kurumda bu oran %75 olabiliyor. Emeklilerin brüt maaşı yok, ek ödeme dahil maaş var. Buda genelde 1500 TL nin üzerinde oluyor. Memurlara ödenen promosyon oranını baz alırsak emeklilere 1000 TL civarında promosyon ödemesi yapılacağı değerlendiriliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.