Emeklilik Yaşı 70’e Çıkartılmalı

Emeklilik Yaşı 70’e Çıkartılmalı

Dünya Ekonomik Forumunda (WEF) ekonomi zirvesinde (OCED) Ülkelerinin gelişmişlik düzeyine göre ve nüfus oranlarına göre bakıldığı zaman emeklilik yaşının 70’e çıkarılması yönünde çağrı yapıldı. Hali hazırda ülkemizde emeklilik yaşının 65 olduğu düşünülün.

Dünya Ekonomik Forumu küresel düzeyde insanların daha uzun yaşaması ve küresel ekonomi düzeyinin sağlamlaştırılması için OCED Ülkelerinin kalkınma payları göz önünde bulundurularak üzerinde düşünülmesi gerekmektedir.

Küresel ısınmanın bir çok ülkeyi gelecekte vurması kaçınılmaz hale geldiği dünyamızda insanların yaşa bağlı ölümlerin genç yaşlara düştüğü bunun ise emekliliğe bağlandığını buradan tüm dünyaya söyle biliriz denildi.

Ekonomik Forumda konuşan kuruluşun Başkan ve üyelerinin OCED kalkınmışlık ve kalkınmada ilk 10 giren ülkelerin yeni doğanların yaş ortalamalarının beklentisine bakıldığında 90 çıktığını görmekteyiz. Bu beklentinin gelecek 2050 yıllarında daha üst seviyeye çıkarak dünyada insanların üst yaş ortalamalarına bakıldığında üçe katlanacağını ve bunun 2,2 milyara ulaşacak seviyelerde seyredecek.

Hali hazırda dünyanın en büyük emeklilik sistemlerinden önde gelen ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Hollanda, Japonya, Kanada ve bunu izleyen İngiltere seyretmektedir. Dünyanın en çok nüfusa sahip ülkelerinden Çin ve Hindistan dünyanın 3,1 birini kapsamaktadır.

Çin ve Hindistan ekonomik raporu 2050 yıllarında sinyal vermeye başlayacağı kuşkusuz. Nedenleri ise Çin ve Hindistanda emeklilik yaşının düşük oluşu emeklilik sistemlerinde 75 trilyon dolar olan açığın 2050 yılına kadar 420 trilyon dolara ulaşması ile kötü bir ekonomiye sahip olacaklardır.

Forumumuzda araştırmalarımızın sonucunu ülkelerin maliye bakanlarına ve ekonomi bakanlarına ilettik. Bu durum göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir sıkıntı ve çok büyük bir ekonomi krizin kaçınılmaz hale geldiğini söyleye biliriz. Emeklilik yaşının ve emeklilik programlarının araştırmalara göre yeniden dizayn edilmesi katılımcılarımıza tavsiyemizdir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.