En az 10 Gün Çalışanlar SGK Pirim Ödemeleri

En az 10 Gün Çalışanlar SGK Pirim Ödemeleri

1 Ocak 2017 tarihi itibariyle SGK tarafından hayata geçirilecek olan gündelikçi Sigorta Pirimleri artık SMS aracılığıyla gerçekleştirilecek. Pirim borcu olanlar bu sistemden faydalanacak.

1 Ocak 2017’ de Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) tarafından gündelikçi çalıştıranlar ayda 10 günden az olmamak kaydı ile çalışanlara sigorta yaptıracak. Bu uygulama ile gündelikçi çalıştıranlar rahat bir nefes alacaklar.

Gündelikçi olarak çalıştıranlar daha öncesinde form doldurmak kaydı ile SGK’ ya gitme zorunluluğu bulunuyordu. Ödemeleri ise banka aracılığı ile olduğundan zaman kaybına neden olduğu için bir çok kişi yaptırmayıp kaçak olarak çalıştırmak zorunda kalıyordu. Ancak gelişen teknolojiden gündelikçi çalışanlarda bu uygulama ile nasibini almış oluyor.

Sigorta nasıl yaptırılıyor: Gündelikçi olarak ayda 10 günden az olmamak kaydı ile çalıştıran kişi öncelikle TC kimlik numarasını 5510’ a sms atarak kendi kaydını oluşturacak. Gündelikçi olarak çalıştıracağı kişinin TC kimli numarası ile hangi günlerde gündelikçiyi çalıştıracağı bilgisini 5510’ a SMS atarak sigorta tescilini oluşturacak.

Ödemeler Nasıl olacak: Sigorta kaydını yaptıktan sonra SGK’ nın protokol imzaladığı GSM operatöründen “ Turkcell – Vadafone – Türk Telekom” iş birliği ile 1 lira 10 kuruş olan gündelikçinin sigorta pirimi ile birlikte telefon faturasına yansıtılacak. Gsm operatörleri hizmet bedeli olarak 1 lira tutarındaki meblağı’ da faturaya yansıtmış olacak. 
Sigortalamayana Ceza: Ayda 10 günden fazla çalıştırılan gündelikçilere sigorta yaptırmayan iş verene çalıştırmaya başladığı aydan itibaren “ İşe giriş bildirgesi’ vermeyene ve şikayet halinde 647 TL idari para cezası verilmekte. Sigortasız çalıştırıyorsa ve bu tespit edildiği takdirde 329 TL para cezasına çarptırılmakta.

Teşvikler: 18-29 yaş arasındaki erkekler ile 18 yaş üstü kadın çalıştıran 2 yıla kadar işveren priminden muaf tutuluyor. Ödemeleri düzenli yapan işverenler 5 puanlık indirimden faydalanmakta. Pirimden faydalanmak isteyen işveren ve düzenli ödemelerde 486 TL ile genç istihdamından faydalandığı takdirde ise 231 TL’ ye kadar düşüyor. Ancak temizlik şirketinde çalıştırılan personel faydalanamamakta, emekli olan gündelikçiler ise destek pirimin’ den muaf tutulmaktadır.

Sigortası Az olanlar: Gündelikçi olarak çalışanlar Sigortası az olduğundan emeklilik hayali kuramayanlar için çalışmadıkları günleri isteğe bağlı olarak primlerin’ de ödeme kolaylığı eğer asgari ücret ile çalışıyorsa günlük 13 TL toplam 130 TL ödeme kaydı ile primlerini ödeyebilecekler. İşten çıkarılan gündelikçiyi 10 gün içerisinde bildirmeyen işverene SGK tarafından 165 TL para cezası kesilmektedir.

Bu proje sadece Türk  vatandaşları içindir. Sığınmacı veya başka ülkelerin vatandaşları izne tabi olup  yabancı ülke vatandaşlarını en az 30 gün çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.