Doktor Tunahan Kılıç

Doktor Tunahan Kılıç

En İyi Kazanç Doğru Meslek Seçiminden Geçer

İnsanlar var olup toplu yaşamaya başladıklarından beri yaşamlarını idame ettirebilmek için bir iş yapmak zorunda olmuşlardır. Gelişmemiş toplumlarda tek düze olan yaşam, gelişen çağlarla birlikte standardı değişen teknolojiler paralelinde birçok iş ve meslek çeşitliliğini de getirmiştir.

Günümüz insanının yaşadığı toplumda iyi bir yer tutması ve rahat bir yaşam sürmesi için mutlaka bir iş ve meslek sahibi olması gereklidir. İş ve meslek her şeyden önce bireyin yaşam standardını rahat ya da rahatsız yönde etkileyen bir olgudur.

Hobi Olarak Yapılan ve Para Kazandıranı Bilmek Gerekiyor

Bireylerin yaşam standartlarını yükseltmeleri için seçecekleri meslek çok önemlidir. Bu konuda en önemli ölçü şüphesiz insanının yapacağı değil yapabileceği en kazançlı işi yani, kazancının ’en’ini bulması veya belirlemesi ile başlayacaktır. Kazanç ve yaşam standardını yükseltecek olan bu ‘en’ aslında bireyin en sevdiği iş anlamına gelmeyecektir. 

İyi bir mühendislik eğitimi alan ve çok iyi bir şirkette üst düzey bir yönetici olan kişi aslında fotoğraf çekmeyi ve resim yapmayı en çok sevdiği işler olarak görüyor olabilir, ancak yaşam standardını yükselten mesleği onun en iyi kazandıran işidir. Bu nedenle doğru seçimi ve en iyi kazanç getiren mesleği olan mühendislik mesleğidir.

Günümüz dünyasında başa döndürücü bir hızla değişen teknoloji birçok alanda birçok yeni meslek yaratmıştır. Burada eğitim ve öğretimin yaygınlaşması çoğu bireyi ister istemez ‘yaşam standartlarını yükseltebilmesi için’ sevdiği değil en iyi meslek seçimine yöneltmiştir. Bu aslında doğru olandır.

Örnek olarak çok sevdiği işi yapan ve şiir yazan, ancak bu şiirlerin karşılığı olarak hiçbir kazanç elde edemeyen bir kişi bir gazetede iyi bildiği dizgicilik işi için iyi bir kazançla dizgi operatörü olarak çalışabilir. İşte bu birey için doğru iş seçimi dizgiciliktir. Zira bu iş onun yaşam standardını iyiye götürecek en iyi meslek seçimi olacaktır.

Ebeveynler bireyin çocukluğu ile almaya başladığı eğitim ve öğretimini doğuştan gelen yetenekleri ile birleştirerek kendisine en iyi kazancı sağlayacak mesleğe yönlendirmelidir. Bu yönlendirme çoğu zaman çocuğun yeteneklerine uymayan bir meslek olabilecektir. Bu durum çok doğru bir yaklaşım olmazsa da günümüz dünyasında belki de ‘zorunlu olarak’ kabul gören bir sistemdir.

E-posta: kilic_tunahan@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum