Enerji Bakanı Elektrik Faturalarında Düşüş Yolda

Enerji Bakanı Elektrik Faturalarında Düşüş Yolda

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Beraat Albayraktan çok çarpıcı açıklama geldi. Bakan Albayrak yaptığı açıklamada elektrik faturalarında cep yakan faturalara son vermek için belirli oranda program hazırladıklarını ve bu programlar ile vatandaşın elektrik..

Bakan Albayrak Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneğinde 10’cu sektör toplantısına katılarak burada açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaların en çarpıcısı ise elektrik faturaları kuşkusuz ve burada (ELDER) desteğinin azımsanmayacak kadar büyük olduğunu söyledi.

Ülkemizin geleceğine sorumluluk alan ve hizmet kıstaslarında ELDER beklentilere cevap verdiğini ancak daha fazla beklentiye giren vatandaşlarımıza en iyi hizmetin ötesini verme çabasında oldukları kuşkusuz halkımız tarafından göz ardı edilemez, dedi.

Ülkemizdeki enerji ihtiyaçlarının günden güne arttığını ve dışa bağımlığı bitirmek için elimizden gelen çabayı sarf ettiğimizi yaptığımız yatırımlarla görmektesiniz. Bakan Albayrak bu dışa bağımlılığın son bulması adına bir çok adımlar atıldığını bunun en önemli ayağının kuşkusuz güneş panelleri ve rüzgar enerjisi yatırımlarımız olduğu bilinmektedir.

Enerji Bakanlığı olarak yatırımlarımız son hızıyla devam etmekte olup en bariz örneği ise yatırım programlarımıza almış olduğumuz gelecekte 10 yıl hesabı yaparak 50 Bin megavatlık devasa yatırımla ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmaya çalıştıklarını dile getiren Albayrak.

Bakan Albayraktan 2002 yılında göreve geldiğimizde, yıllık hane halkının elektrik fatura tutarının asgari ücret payı yüzde %20 olmuşken, bu 2016 yılında asgari ücret payının hızlı bir düşüşle 6,2 oranına kadar düştüğü gözlenmektedir. Türkiye OECD ülkeleri arasında Çin’den sonra en çok ülkemizin enerji talep artışının olduğunu ve dışa bağımlılığın bir an önce kapatılmasını arzu ettiklerini söyleyen Enerji Bakanı Albayrak bunun için laf ile değil icraatla yola çıktıklarını dile getirdi.

Yatırımlarımızın hızını kesmeden gelecek 10 yılların hesabını yaparak enerji sektörüne güç katmanın yöntemlerini hızlı bir şekilde çözüyoruz. Bakan Albayrak 2016 ile 2020 arası yıllarda alt yapıda iyileştirmelerin planlaması yapılarak yaklaşık devlet ve özel sektör marifetiyle toplamda 30 Milyar lira tutarında alt yapı ve hizmet odaklı yatırımlar yaptıklarını açıkladı.

Faturalarda düşüşün yaşanması ve vatandaşın cebini rahatlatmak adına yerli kömür ile doğa dostu teknoloji santrallerin kazandırılarak alt yapılarını hazırladıklarını aktaran Albayrak, yakın zamanda milletimizin gönlüne Enerji Bakanlığı olarak taht kurmayı arzu ettiğimizi ve dualarında yer almak istediklerini aktardı.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.