Eğitim Uzmanı Abdullah Doğan

Eğitim Uzmanı Abdullah Doğan

Enflasyon Oranında Zam Sıfır Zamdır

Mart ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra memurlar için Temmuz 2021 yılı enflasyon zammı da 3 ay öncesinden kesinleşti. Memurlar ilk 3 aylık verilere göre Temmuz ayında "Ocak, Şubat ve Mart" ayı enflasyon rakamlarına göre % 0.71 oranında enflasyon zammı alacak.

Enflasyon Kadar Zam Sıfır Zamdır

Memurlar 2021 yılı 6'şar aylık dönemlerde % 3'er zam alacaklar. Enflasyon kadar da fark verilecek. Şimdiden 3 aylık enflasyon sonucu ek zam belli oldu. İlk 3 aylık verilere göre 3.71 olarak ortaya çıkan enflasyon sonucu yüzde 0.70 de zam şimdiden belli oldu.

Fakat gerek memurlar gerekse sendikalar bu şekil bir zam politikasına karşı çıkarak sadece enflasyon kadar zam verilmesine tepkili. Yeni toplu sözleşmede yıllardır uygulanan enflasyon kadar zammın yerine seyyanen de zam verilmesi gündeme getirilmesi isteniyor.

Ek Zam Talebi

Memurlar özellikle salgın döneminde maaşların erimesinden dolayı ek zam taleplerini sürekli gündeme getirerek enflasyon kadar zamma karşı geliyor. Enflasyon kadar zam sıfır zamdır ve memurların bu girdaptan kurulabilmeleri için özellikle salgın döneminde ek zam taleplerinin gündeme alınması elzem olmuştur.

2022-2023 Yılı Toplu Sözleşme Görüşmeleri

Bir sonraki dönem kapsamında yapılacak toplu sözleşme görüşmelerinde memurlar için masaya oturulacak ve önümüzdeki iki yılı kapsayacak memurların mali hakları başta olmak üzere özlük haklarında da iyileştirmelere dair çalışmalar masaya yatırılacak. Memurlar için enflasyon kadar zammın yanı sıra özellikle ek zam, seyyanen zam konusunun bu yıl gündemden düşmemesi ve düşürülmemesi gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.