Engelliler için Yeni Genelge İle Kolaylıklar

Engelliler için Yeni Genelge İle Kolaylıklar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yayınladığı genelgeyle engellilerin umuma açık her türlü yapı açık alan ve toplu taşıma araçlarına daha rahat erişebilmesini Sağlayacak denetim ve ölçüler getirildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, engellilerin umuma açık her türlü yapı ve açık alanlar ile toplu taşıma araçlarını rahatça kullanmasını sağlamak amacıyla belirlenen ölçütler yenilendi. Genelgeyle denetimlerin nasıl yapılacağı ile ilgili ilkeler belirlenirken mevcut binaların erişilebilir hale getirilmesinde uyulması gereken ölçülerde değişiklikler yapıldı.

Bu değişiklikler kapsamında kurum ve özel sektörde denetlenecek mekan ve ulaşım araçları şöyle: Kamu hizmeti için kullanılan resmi binalar ile ibadet yerleri, özel eğitim, özel sağlık tesisleri, sinema, tiyatro, opera, müze, kütüphane, konferans salonu gibi kültürel binalar ile gazino, düğün salonu gibi eğlence yapıları, otel, özel yurt, iş hanı, büro, pasaj, çarşı, alışveriş merkezi gibi ticari yapılar, spor tesisleri, yüzme havuzu, genel otopark ve buna benzer umuma ait binalar yeni ölçütlere göre belirlenen formlarla denetlenecek.

Bu yapıların denetim sonucu erişilebilir olduğu tespit edilen yerler ve araçlar için valilikler bünyesindeki komisyonlarca, umuma açık hizmet veren her türlü yapılar ve açık alanlar ile toplu taşıma araçlarının denetim tarihi itibarıyla erişilebilirlik mevzuatına uygun olduğunu gösteren "Erişilebilirlik Belgesi" düzenlenerek o yer ve araçların denetlendiği görülebilecektir.

Ayrıca Okul ve Üniversitelerin Genelgeye göre, bir kampüste birden fazla yurt bulunması durumunda, en az bir kız ve bir erkek yurdunda engelliler için odalar oluşturulacak ortak kullanım alanları yine engellilerin erişimine uygun hale getirilecek. Diğer yurtlarda ise yemekhane, dinlenme odaları, çalışma odaları ve ziyaretçi salonları gibi ortak kullanım alanları engellilerin erişebilirliğinin sağlanması için yeniden dizayn edilecektir.

Tespit komisyonlarının denetimleri sonucunda olumsuzluklar ve gerekli düzenlemeler yapılmamış işe komisyonlar denetim sonucu eksiklik tespit ettiği binaları, açık alanları ve toplu taşıma araçlarına yönelik idari para cezası kesilecek.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.