Erdoğan Erken Seçim İddiaları Hakkında Açıklama Yaptı

Erdoğan Erken Seçim İddiaları Hakkında Açıklama Yaptı

Koronavirüsle salgınıyla mücadele sonrasında daha fazla destek aldığı düşünülen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bu durumu siyasi fırsat olarak değerlendirmeye alacağı kulisler tarafından konuşulmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, salgın döneminde yaptığı açıklamaların bazı detaylara yer verdiği düşünülüyor. Cumhurbaşkanının mücadele paketleri, belediyelere yönelik izlemiş olduğu stratejilerin bazı çevrelerce erken seçim olacağı konuşuluyor. Kulislerde konuşulan diğer bir iddia ise AKP'nin, bir sonraki dönemde iktidar gücünü garanti altına almak için cumhurbaşkanlığı sisteminde değişiklik yapacağı yönünde yorumlanmaya başlandı.

Bu kapsam içerisinde cumhurbaşkanı seçilmek için ‘’50+1’’ oy zorunluluğundan tamamen vazgeçilerek, ilk tur içerisinde en çok oyu alanın seçilmesine olanak tanıyacak sistemin ortay çıkacağı da kulisler dolanan iddialardan bir tanesi olarak görülüyor.

Erdoğan Açıklama Yaptı

Partisi ile yakın zaman video konferans yöntemiyle görüşmelere yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hazırlamış oldukları programları hayata geçirebilmek için önlerinde üç yıl bulunduğunu paylaştı. Son zamanlarda kulislerde erken seçim iddiaları dolaşmaya devam ediyor. Hatta araştırma firmaları tarafından seçim olması durumunda muhtemel sonuçlar bile araştırılmaya başlandı. Siyaset gündemini bir araya getiren erken seçim iddiaları için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bir yanıt gelmiyordu.

Yakın zamanda üstü kapalı bir şekilde iddiaları yalanlayan Erdoğan düşüncelerini video konferans üzerinden aktardı. AK Partinin Türkiye’nin lokomotif partisi olarak devam edeceğini açıklayan Erdoğan hastanelerin daha da güçlü hale geleceğinin de sinyallerini verdi. Salgının da en kısa sürede düşük hasarla atlatılacağını belirten Erdoğan yaptıkları hizmetlerin tek tek anlatılması gerektiğini aktardı.

Erken Seçim İddialarını Yalanladı

Erdoğan bugüne kadar yapmış oldukları hizmetleri sıraladıktan sonra planladıkları yönde ilerlemeleri için üç yılının daha bulunduğunu partililere aktardı. Bu açıklaması ile erken seçim iddialarını yalanlayan Erdoğan seçimlere kadar durmadan yola devam etmeleri gerektiğini açıkladı. Bir süredir devam eden korona salgını tamamlandıktan sonra erken seçime gidileceği iddiaları bu sözlerle yalanlandı. Erdoğan açıkça bir açıklama yapmasa da üstü kapalı olarak üç yıl daha görevlerine devam edeceklerini söyledi. Yani üç yıl içerisinde herhangi bir erken seçim projesi hayata geçirilmeyecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum