Erken Emeklilik İçin Kadınlarda 7, Erkeklerde 5 Yıl Avantajı

Erken Emeklilik İçin Kadınlarda 7, Erkeklerde 5 Yıl Avantajı

Uzmanlar uyarıyor: Kadın ve erkekler için erken emeklilikte önemli fırsatların zamanı varken kaçırılmaması gerekiyor. Peki kadın ve erkekler bu erken emeklilikle ilgili olarak nelere dikkat etmeli. Detaylar haberimizde.

Emeklilikte erken yaşlarda planlama yapmak artık çok önemli. Bilindiği üzere 2008 yılı itibarıyla kademeli olarak emeklilik yaşında yükselme sürecine girildi. Kadınlarda 58, erkeklerde 65 yaşında emeklilik için vatandaşlar şimdiden planlama yaparak bir kaç yıl avantajını yakalayabilir. Bu kapsamda gençlerin erken yaşta bu hususa dikkat etmesinde fayda var.

Emeklilik İçin Geç Kalınmamalı

Gençlerin emeklilikle ilgili olarak avantajları yakalayabilmesi için geç kalmamaları ve ilk sigorta girişlerini bir an önce başlatmaları gerekiyor. Her geçen yıl ile birlikte emeklilikte yaş yükselmeye devam ederken, erken davranan gençler için önemli bir fırsat olabilecek. Emeklilik için çalışmalarının ne kadar eski bir tarihe yani ilk sigorta girişi ne kadar eskiyse emeklilik için de o kadar avantajlı olursunuz.

Emeklilik İçin Temel Unsurlar

Emeklilik için belirleyici 3 husus vardır. En önemlisi tabi yaş şartının sağlanması. İkinci önemli husus da prim ödeme gün sayısıdır. Bu kapsamda son olarak emeklilik hak edebilmek için belirli bir süre sigortalı olunması şarttır. Erken emeklilikte ise en önemli şart ilk sigortalı işe giriştir. Ne kadar eski ise işe giriş tarihini o kadar erken emekli olunabilir.

1999 öncesinde SSK primi olan bir kadın çalışan 40 yaşında 5000 prim gün sayısı ile emekli olabilirken özellikle 2008'den sonra bu yaş kadınlarda 58'e erkeklerde 60'a çıkmış durumdadır ve bu yaş ibaresi de her geçen yıllar itibarıyla artışını sürdürecektir.

1999 ve 2008'de köklü Düzenlemeler Yapıldı

8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihine kadar sigortalı bir işe girenler kadınlar için 58, erkekler için 60 yaşını doldurmuş olmak ve SSK'lılar için 7000 prim gün sayısını, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı sigortalıları için de 9000 gün sayısını tamamlamış olmaları şartıyla emeklilik hak edebiliyordu.

30 Nisan 2008'den 1 Ocak 2036'ya kadar geçen sürede 58 ve 60 yaş şartları sağlanabilirken bu tarihlerden itibaren artık yaş artışı olacaktır. 2036'dan itibaren her 2 yılda bir yaş artacak ve bu süreye kadar ilk işe giriş yapılmazsa kadınlarda 7, erkeklerde 5 yıl avantajı oluşamayacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum