Esnaf: “HES Kodu Kullanılarak Tüm İşyerleri Açılsın!”

Esnaf: “HES Kodu Kullanılarak Tüm İşyerleri Açılsın!”

Ülkemizde uzun süredir devam eden kısıtlamalar, vatandaşları maddi olarak zor duruma sürükledi. Bu kapsamda esnafın gözü, bugün yapılacak olan Kabine Toplantısı sonrası açıklamada. Esnaf temsilcileri, “HES kodu kullanılarak tüm işyerleri açılsın” diyor.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı kademeli normalleşmenin ilk adımları, bugün yapılacak Kabine Toplantısının ardından belli olacak. Hafta sonu ve akşam yasaklarının ele alınacağı toplantı sonrası, alınan kararlar ile ilgili açıklama yapılacak.

Esnaf, AVM yatırımcıları, restoran, kafeterya ve lokanta sahipleri bugün açıklanacak kararları bekliyor. AVM Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş, “Toplantıda, vaka sayısı 50’nin altında olan il ve ilçelerde, okullar mı yoksa restoran, kafe ve lokantaların mı açılacağı kararı verilecek” dedi.

“Tüm restoran ve kafeler HES kodu zorunluluğu ile açılsın”

Bugün detayları belli olacak kademeli normalleşme adımları için bazı derneklerden açıklamalar geldi.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Ekonominin adeta can damarı haline gelen 415 sektöre can veren düğünlere ilişkin takvimin bir an önce açıklanmasını bekliyoruz” dedi.
TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, “Rengine bakılmadan tüm restoran ve kafelerin HES kodu zorunluluğu ile açılmasını istedik” ifadelerini kullandı.

BMD Başkanı Sinan Öncel, “HES kodu aracılığı ile girilebilen AVM’lerde hafta sonu yasakları kaldırılarak, kafeterya ve restoranların açılmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Sektör temsilcileri detaylı rapor sundu

Normalleşme ile ilgili rapor hazırlayan “Sektör temsilcileri” önümüzdeki takvimin bir an önce belli olmasını istiyor. İşte temsilcilerin açıklamaları…

TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, yapmış olduğu açıklamada şu şekilde konuştu:

“Cumhurbaşkanımız, Sağlık Bakanımız ve İstanbul Valimizde görüşerek, sektörün içinde bulunduğu durumu anlatan detaylı bir rapor sunduk. İllerin rengine bakılmaksızın, tüm kafe, restoran ve lokantaların, otellerde olduğu gibi, HES kodu, maske, mesafe ve hijyen koşullarıyla açılmasını bekliyoruz. İşletmelerin akşam 22:30’a kadar, hafta sonu ise bir gün tümden açık kalmasını önerdik. Gelen müşterilerin oturma süresinin 45 dakika ile sınırlandırılması, takip edilmesi güç bir uygulama. Bu nedenle istemiyoruz.”

“Uygun görülmesi halinde mavi renkli şehirlerde kısıtlama olmaksızın açılış, diğer illerde yine HES kodu ve yüzde 50 masa sınırlamasıyla, çarkların dönmesi için yarım gün, sabah ve öğlen saatlerinde izin verilmesini talep ettik. Ayrıca lokanta, restoran sahiplerinin aşıda öncelikli grupta yer alması gerektiğini de önerimizde sunduk. İnşallah müjdeli haberi bugün Cumhurbaşkanımız açıklayacak!”

AVM Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“100 bin nüfusta vaka sayısı 50’nin altında bulunan şehirlerde kademeli normalleşme uygulaması başlayacak. İstanbul ve İzmir’de vaka sayıları hala yüksek oranlarda. Ankara’da ise bu oran 50’nin altında seyrediyor. Fakat öyle ilçeler bulunuyor ki nüfusu bir ilden daha fazla. Bu nedenle, İstanbul’da riski 50’nin altında bulunan ilçelerde normalleşme başlayabilir. Tabii buna pandemi koordinasyon kuralları tarafından karar verilecek. Ülke genelindeki açılmaların nasıl olacağı ise bugünkü toplantıda belirlenen kriterler doğrultusuna oluşacak.”

“Normalleşme sürecine okullardan başlanacak ise açılmanın 15 günlük sonuçları beklenip, daha sonra restoran, lokanta ve kafeteryalar için açılma planı yapılacak. Normalleşmenin başlayacağı şehirlerde hafta sonu yasakları da kalkacak gibi görünüyor. AVM’lerde akşam ve hafta sonu yasakları nedeniyle Kasım – Aralık aylarında ciro ve ziyaretçi düşüşü başladı.”

BMD Başkanı Sinan Öncel, konuyla ilgili şu şekilde konuştu:

“Yasakların bir süre daha bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum. Fakat hafta sonu mağazalar ile beraber restoran, lokanta ve kafeteryaların tedbirli bir şekilde açılmasını da önerdik. Özellikle hafta sonu yasakları perakende ticarete çok ciddi darbe vurdu.”

“Kamu otoritesi, yapılan kısıtlamalarla tabii ki riski düşürmek istiyor. Ancak pratik uygulamalar bizdeki adalet duygusunu incitiyor. Bir tarafta kontrolsüz kalabalıklar bulunuyorken, diğer yanda HES kodu zorunluluğu bulunan AVM’ler neden kapalı kalıyor? Şu anda AVM’lere HES kodunuz olmadan giremiyorsunuz. Hafta sonu yasakları kaldırılarak, sıkı tedbirler uygulanacak şekilde, yüksek cezalarla beraber yeme içme alanları açılabilir. Zaten bu dönemde kimse 5 saat gelip oturmaz. Üyelerimizle beraber, binlerce tedarikçi de çok mağdur oldu. Onların kapalı olması perakende ticareti de çok kötü etkiliyor. AVM’lerde müşteri sayısı yüzde 70, caddelerde yüzde 50 düştü.”

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, esnafları temsil ettiğini dile getirerek şunları söyledi

“Günlük ortalama 9 bin vaka olması bizi de korkuyor. Fakat umuyorum ki 1 Mart milat olacak ve riski düşük görülen yerlerde açılmalar başlayacak. İl ve ilçe hıfzıssıhha kurulları olması gereken kararları verecek. Bütün esnaf hazır bir şekilde kararı bekliyor. Boya – badanalar yapıldı, tek kullanımlık örtüler, çatal, bıçak hazırlandı. 30 masalı mekan, 10 masa ile açılış yapacak. Fakat kahvehaneler, düğün salonları açılacak mı henüz belli değil. Sanıyorum bugün düzenlenecek kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanımız açıklayacak.”

“Önce okullar ve okul kantinleri açılacak. İlçelerdeki vaka sayılarına göre lokanta, restoran ve kafeler de açılacak. 415 sektörü harekete geçiren, ekonomiye adeta can veren düğünlerin de bir an önce başlamasını istiyoruz. Düğün kartları basılacak, gelinlikler, mobilyalar, tencere tava, züccaciye, tuhafiye… Kısaca bir evin içinde hangi eksik varsa, bunların sayışın yapan binlerce esnaf düğün kararını beklemeye devam ediyor. Bir düğün masrafı bugün 100 bin TL’yi geçiyor. Ekonomiye yıllık katkısı 15 – 20 milyar TL olan, ekonominin adeta can damarı düğünler.”

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.