Etüt Merkezleri Dershaneler ve Okuma Salonlarına Ödenen

Etüt Merkezleri Dershaneler ve Okuma Salonlarına Ödenen

Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş sınavı için çocuklarını dershane ve etüt merkezlerine kayıt yaptıran ama TEOG sınavının kaldırılması münasebetiyle ödediği ücretleri geri almak isteyen veliler. Öğrencinizi kayıt yaptırdığınız kurstan geri aldıysanız öd

Hükümet tarafından yapılan en son açıklamalara göre artık bu sene TEOG sınavının yapılıp yapılamayacağı hususu Milli Eğitim Bakanının açıklamasıyla kesinlik kazanmış ve bu sene TEOG sınavının yapılmayacağı ilan edilmişti.

Bu yeni açıklama ile Temel Eğitimden Orta Öğretime geçiş sınavının kaldırılması ile çocuklarını dershane etüt merkezi ve okuma salonları gibi hazırlık kurslarına eğitim ve öğretim döneme başlamadan erken kayıtla indirim gibi kampanyalardan yararlanarak veya normal kayıt ile ödemelerine başlayan ve bütün ücretini bir defada nakit olarak ödeyen veliler, kurs işletmeleri ile karşı karsıya kalmışlardır.

Özel Eğitim Kurumlarının genel karakteristik tavrı bellidir. Onlar tarafından aldığımız yanıt, biz hizmet vermeye devam ediyoruz,öğrenci eğitim öğretim dönemi  içinde gelmeye devam edebilir gibi cevaplar olmaktadır ve taraflarınca tahsil edilen paraların idesi konusunda ise hiç oralı olmamaktadırlar.

Kanunlara göre Dershaneler, Etüt Merkezleri ve Okuma Salonları tarafından verilen hizmetler kısım kısım hizmet veren bir işletme grubudur yani kurs işletmelerinin hizmet döneminin Eylül ayında başlayıp Haziran ayında bittiğini varsayarsak kurs işletmesi bu aylar itibariyle verdiği hizmet kadar ücreti hak etmektedir.

Dershaneler Etüt Merkezler ve Okuma Salonlarının verdikleri hizmetin ücretini hak edebilmeleri için hizmetin yani çocuklara ders hizmetinin verilmiş olması şartı bulunmaktadır.

Yani şu durumda Dershaneler Etüt Merkezleri ve Okuma Salonlarına velilerimiz tarafından yapılan ödemeler bu işletmelerin çocuklara hizmet verdiği dönemler haricinde kalan dönemler için geri iade alınması mümkündür.

Peki velilerimizin bu mağduriyeti aşmaları mümkün müdür? Mümkünse nasıl bir yol izlemeleri gerekmektedir?

Velilerimizin haklarını ise 6502 Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği, velilerin kurs işletmeleri ile  ihtilaf halinde kurs bedellerini almak için yapılan ödemeniz üçbinaltıyüzon Türk Lirasına ulaşan bir bakiyede ise Kaymakamlıklarda bulunan Tüketici Hakem heyetlerine yapılan ödemeleriniz üçbinaltıyüzon Türk Lirasının üzerinde ise Tüketici Mahkemelerine başvurmanız gerekmektedir.Tüketici hakem heyeti ve tüketici mahkemesi bulunmayan illerde de Asliye Hukuk Mahkemesi tüketici mahkemesi sıfatıyla aynı görevi görebilecek. Veliler tarafından yapılacak başvurularda herhangi harç ve bedel ödemesi bulunmamaktadır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.