Faizsiz Konut ve Taşıt Sistemi Değişiyor! Kapsamı Genişletilecek

Faizsiz Konut ve Taşıt Sistemi Değişiyor! Kapsamı Genişletilecek

Faizsiz bir şekilde konut ve taşıt sahibi yapan şirketlere yönelik düzenleme geliyor. Yapılacak düzenlemede bu şirketlerin kapsamı genişletilecek. TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek yasa kapsamı, aynı yöntem ile dükkan ve işyeri satılmasını da sağlayacak.

Yeni konut sahiplendirme yöntemi, faizsiz ev ve araba satışlarına, Devlet denetlemesi geliyor. TBMM Genel Kurulu’nda önümüzdeki hafta içinde görüşülmesi planlanan yasa kapsamına, aynı yöntem dahilinde dükkan ve iş yeri satışları da eklenecek.

Alınan bilgiye göre, faizsiz konut ve taşıt sistemini sunan pek çok firmanın bulunması, yapılacak düzenlemeyi zorunlu kıldı. Sektör için yeterli sermayesi bulunmayan şirketlerin, bu işi yapması engellenecek. TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesinin ardından, şu an sektörde var olan 85 şirketin sayısının yarı yarıya azalması bekleniyor.

Faizsiz Ev ve Araba Kapsamı Genişletiliyor

Büyük şirketler tarafından yapılan, daha çok konut ve taşıt satışının gerçekleştirildiği sisteme benzer bir yöntem ile işyeri ve dükkan satışlarının da yapıldığı belirtildi. Yasada yeri olmayan bu satışların metne eklenmesinin gerekli olduğuna karar verildi.

Sistem kapsamında, bazı inşaat şirketlerinin kendi yapmış oldukları dükkan ve iş yerlerini bu yöntem ile satışa sunduğu, bütçesine uygun dükkan bulan vatandaşların ise satış yapan firmalara başvurarak, faizsiz yöntemden yararlandığı ortaya çıktı. TBMM’de görüşülecek yasa kapsamına bu durumun da dahil edilmesine karar verildi.

Yeni Yasanın Düzenlenmesi İçin 6 Ay Zaman Verilecek

Yeni kanun teklifine göre;

Tasarruf ve çekiliş yöntemiyle, faizsiz ev imkanı sunan şirketlerin, asgari ödenmiş sermayelerinin 100 milyon TL olması istenecek.
Tasarruf finansman şirketlerinin denetleme ve düzenleme ile ilgili tüm faaliyetleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından kontrol edilecek.
Faaliyetini sürdüren şirketlerin, teklif yasalaştıktan sonra BDDK’ya başvurmaları gerekecek.
Tasarruf finansman şirketlerinin birleşme, bölünme ve tasfiye işlemleri BDDK tarafından kontrol edilecek, onay verilecek.
Şirketlere uyum sağlaması amacıyla “6 ay” süre verilecek.

Tasarruf Finansman Şirketleri Yönetici Sorumlulukları Artırılacak

Bahsi geçen şirketlerde yönetici konumunda olanların sorumlulukları, bankan yöneticileri ile aynı seviyede olacak. Bu durumda, kendilerine devredilmiş para, senet ya da diğer malları himayesine geçiren, şirket yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile diğer mensupları, bankacılık faaliyetleri gösteren şirket yöneticileri gibi, 6 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ve 5 bin güne kadar adli para cezası uygulanacak. Ayrıca, belirtilen suçları işleyen yönetici, şirketin uğradığı zararı tazmine mahkum olacaklar.

Aynı Sistemle Düğün Organizasyonu Yapanlar Var

TBMM’de görüşülecek teklifin, araştırılması yapıldığı sırada, aynı hizmeti veren bazı şirketlerin bu yöntemlerle, düğün organizasyonu düzenledikleri ortaya çıktı. Düğün yapmak için paraya ihtiyaç duyan vatandaşların, uygulanan sistem ile 10 kişilik gruplar oluşturduğu belirtildi. Konut ve taşıt alma sırasında olduğu gibi, düğün yapma sırasının bulunduğu, sırası gelen vatandaşlara sırasıyla hizmet verildiği bildirildi.

Bahsi geçen yöntemin çok az bir şirket tarafından kullanıldığı da öğrenildi. Kanun teklifi içerisinde bu tür organizasyonlara izin verilmemesi öngörülüyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.