Fen Edebiyat Mezunlarının Öğretmen Olarak Atanmalarına Bakan’dan Cevap Geldi

Fen Edebiyat Mezunlarının Öğretmen Olarak Atanmalarına Bakan’dan Cevap Geldi

Türkiye Büyük Millet Meclisinde verilen soru önergesine cevap geldi. Fen ve edebiyat fakültesi mezunlarının öğretmen olarak atanmaları için gerekli koşullara ilişkin olarak verilen önergenin ve cevabın tam metni.

Fen ve edebiyat fakültesi mezunlarının öğretmen olarak atanmaları için gerekli koşullara ilişkin olarak TBMM’de verilen soru önergesi cevaplandı. Anayasa’nın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96. Ve 99. Maddeleri uyarınca T.C. Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması istenmişti. Aşağıdaki sorulara cevap geldi. İşte detaylar:

BİR ÖĞRETMEN ADAYI GÖNDERDİĞİ MEKTUPTA DİYOR Kİ

Bir öğretmen adayım ve size bu yazıyı yüz binlerce öğretmen adayı arkadaşım adına yazıyorum. Bilirsiniz; Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarının öğretmen olabilmesi için alması gereken bir belge vardı, bir zamanlar. Adı FORMASYON. Bugüne kadar öğretmen olmak isteyenlerin aldığı gibi alacaktık belgemizi biz de. Ama bilin bakalım ne oldu? Milli Eğitim Bakanımız bir açıklama yaptı, hatta defalarca açıklama yaptı. Dedi ki defaatle: "Formasyona boşuna para vermeyin, biz bunu ücretsiz bir şekilde hizmet içi eğitim şeklinde vereceğiz, puanınızı alın ve atanın, atama sonrası biz vereceğiz, formasyonu biz halledeceğiz." Çok güzel bir haber, biz çok sevindik.

Bu açıklamalar yapıldığında. "Madem bakanımız verecek bu eğitimi biz neden binlerce lira verip alalım ki" dedik, bazılarımızın zaten maddi durumu olmadığı için alamadı belgeyi. Neyse bu açıklamalardan sonra çok geçmeden kaldırıldı formasyon. Almak isteyen bile alamadı bu belgeyi. "Peki, şimdi ne oldu?" diyeceksiniz. Şimdi, engelli öğretmenlerden formasyonu olmayanlar atanamadı. 75 puan alan belgesi varsa atandı 80 puan alan formasyon belgesi yok diye atanamadı. Neden mi? Çünkü Talim Terbiye Kurulu öğretmen atama esasları adlı dosyada atama öncesi "formasyon ya da öğretmenlik bilgisi tezsiz yüksek lisans belgesi alma şartı yayımladı. "Öğretmenlik bilgisi testi yüksek lisans da nereden çıktı?" diyorsunuz içinizden farkındayım. Kaldırılan formasyonun yerine getirilen(!) bir eğitim bu, isim değişikliği yapıldı sadece.

Hatta kâğıt üzerinde bile değil, bu eğitimin şartlan bile belli değil. Eğitimi verecek kurum bile yok. Yani ki anlayacağınız; öğretmen adaylarından hiç verilmeyen bir eğitimin sertifikası isteniyor mülakatta. Hülasa efendim, bakanımızın açıklamalarına güvendik ve bu belgeyi almadık. Bakana güvenmeyip formasyonu alan arkadaşlarımız atanacak ama biz atanamayacağız. Aldığımız yüksek puanlar boşa gidecek, tekrar sınavlara girmek zorunda kalacağız ve en az iki yıl kaybedeceğiz. Üstüne de üniversitelerin öğretmenlik bilgisi tezsiz yüksek lisans eğitimini verecekleri zamanı bekleyeceğiz. Açarlarsa... Haksızlıkların karşısında olduğunuzu biliyoruz ve sesimiz olmanızı, bu mağduriyet giderilene kadar yanımızda olmanızı istiyoruz.

soru-onergesi-cevap.jpg

İŞTE BAKAN SELÇUK’A YÖNELTİLEN SORULAR

Mektupta yer alan anlatı dikkate alınarak oluşan sorun için bakanlığınızın bir çözüm çalışması var mıdır?

2020 yılında formasyon sorunu nedeni ile atanamayan engelli öğretmen sayısı kaçtır?

Formasyona eş değer olarak öğretmenlik bilgisi tezsiz yüksek lisans belgesi alma şartı getirilmesinin nedeni nedir?

BAKANLIKTAN GELEN CEVAPLAR

Bazı üniversitelerde yer alan lisans eğitiminde tezsiz yüksek lisans ile mezun olma sistemi dışında, üniversitelerin öğretmenlik bilgisi tezsiz yüksek lisans eğitimini vermeleri ve karşılığında geçerli bir sertifika verilmesi düşünülmekte midir?

Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacaklarla ilgili öğretmenlik alanları, atama ve ders okutma esasları, Bakanlığımız Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 20 Şubat 2014 tarihli ve 9 sayılı Kararıyla belirlenmiştir.

Bu kararda; 29.06.2020 tarihli ve 12 sayılı Kararla yapılan değişiklik önceden sertifikaya dayalı pedagojik formasyon eğitimi "Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programı" şekline dönüştürülmüş ve 1 Ocak 2021 tarihinden önce pedagojik formasyon sertifika programını tamamlayanların kazanılmış hakları saklı tutulmuştur.

ÖĞRETMEN OLMAK İÇİN ÖĞRETMENLİK MESLEK BİLGİSİ TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI ŞARI

Öğretmenlerin niteliğim artırmaya yönelik bu değişiklik eğitim fakültesi mezunları haricindeki öğretmen adaylarına atama başvurusu yapabilmek için lisans eğitiminden sonra Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nı bitirme şartı getirilmiştir.

Bu programın başvuru ve kabul şartları ile eğitimin hangi şartlarda gerçekleştirileceğine dair hususlar, Millî Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında hâlihazırda yapılan çalışmalar sonuçlandığında kamuoyuyla paylaşılacaktır.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum