FETÖ Soruşturması Kapsamında 15 Bin Memura Geri Dönüş

FETÖ Soruşturması Kapsamında 15 Bin Memura Geri Dönüş

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası binlerce memur açığa alındı. En çok açığa alınmanın yapıldığı kurum ise Milli Eğitim Bakanlığı olarak belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı da geleceğimiz olan çocuklarımızı eğiten öğretmenleri tek tek gözden geçiriyor. Açığa alınan öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan komisyonca inceleniyor ve gerek görüldüğü takdirde bazılarından savunma alınmıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı açığa alırken bazı şartları göz önünde bulundurdu. Bu şartlara göre; Aktif-Eğitim-Sen üyesi olma, Bank Asya’da güncel hesap hareketlerine sahip olan hesaba sahip olma ve By-Lock gibi uygulamaları kullanma yer aldı. Bu şartları sağlayan memurlar açığa alındı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca kurulan komisyonca soruşturma başlatıldı.

Açığa alınan isimlerden memurluktan uzaklaştırılacak kişiler bu komisyonun çalışmalarına göre tespit ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nda 43 bine yakın memur açığa alınmıştı. Bu 43 bin kişi arasından 28 bini memuriyetten ihraç edilecek ve geri kalan 15 bin kişi memuriyete geri dönecek.

Fakat geri dönen memurlar için de bir sıkıntı var. Buna göre memuriyete geri dönen 15 bin kişi için maaş kesme, kariyerde yükselmeme gibi cezalar verilecek. Yani bu 15 bin kişi il ve ilçe müdürlüğüne müdür olarak gelemeyecek, okullara müdür olarak gelemeyecek. Memuriyetten ihraç edilen 28 bin kişi ise yeni çıkarılacak olan Kanun Hükmünde Kararname ile duyurulacak.

Yine FETÖ soruşturması kapsamında FETÖ’nün okullarında çalışamakta olan öğretmenler için de bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışmaya göre, FETÖ’nün okullarında sadece atanamadığı için çalışan öğretmenlere ruhsatları geri verilecek. Ruhsatları geri verilen öğretmenler, kamuda ve özelde istihdam etme şansına sahip olabilecek.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.