Fındık İçin 10 Bin Mevsimlik İşçi Gerekiyor

Fındık İçin 10 Bin Mevsimlik İşçi Gerekiyor

Karadeniz bölgesinde bu sezon 10 bin mevsimlik işçiye ihtiyaç duyulacağını belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan açıklamalarda bulundu. Arslan Soydan bu seneki fındıkta tahmini rekolte çalışmalarının tamamlandı

Karadeniz bölgesinde fındık hasat zamanı her yıl en az 10 bin işçi çalıştırılıyor. Bu seneki ürünlerimizin ise geçen yıllara nazaran daha yüksek olduğu belirtildi. Yine bu sene geçen yıllara göre 10 bin işçiye ihtiyacımız var diye belirtti.

Fındık toplama hasadının 2 hafta içerisinde başlayacağını söyleyen Arslan Soydan, Doğu ve Güneydoğu’dan fındık toplamak için işçilerin bölgeye geleceğini bildirdi.

 İşçilerin mağdur olmaması için önceden bahçe sahipleri ile iletişime geçmelerini ve geldiklerinde her hangi bir sorun yaşamamalarını istediklerini söyledi. Ordu valiliği tarafından Doğu ve Güneydoğu’dan gelen geçici işçilere valilik tarafında gösterilecek alanlarda kalacaklarını belirtti.

Arslan Soydan,  yapmış olduğu bir diğer açıklamada bahçe sahiplerinin küçük işi (18 yaş altı) çalıştırmamaları gerektiğini belirterek geçen yıllarda jandarma ekipleri tarafından denetimler sonrası cezai işlemler uygulandığını söyledi.

Fındık işçilerine verilecek ücretlerinin henüz belirlenmediği yapılacak toplantıların ardından işçi ücretlerini belirleneceğini söyledi. Ordu Emniyet Müdürlüğü  tarafından yapılan uyarıda; mevsimlik işçileri taşıyan araçların yetki, belgelerinin sigortalarının ve araç sürme saatlerinin sıkı bir şekilde denetleneceğini kamu oyuna duyurdu. Başbakanlık genelgesi ile işçileri taşıyan karayolu araçlarının 24.00-06.00 saatleri arasında şehirler arası yollarda yolculuk yapmamaları gerektiğini bildirdi.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum