Fırsatı Kaçıranlar İçin Gelir Testi Tekrar Başlıyor

Fırsatı Kaçıranlar İçin Gelir Testi Tekrar Başlıyor

Verilen ilk fırsatta fırsatı değerlendiremeyip gelir testine giremeyen adaylar için ikinci bir fırsat doğdu. 1 Eylül itibariyle gelir testi başvuruları başlıyor. Detaylar haberimizde…

Genel sağlık sigortası borcu yüzünden, hastanelerde muayene olamayan binlerce kişiye müjde geldi. Bu müjdeye göre ilk fırsatta gelir testi yaptıramayan kişiler için ikinci bir fırsat doğdu. Bu fırsatla, borcu olan kişiler gelir testine başvurabilecekler ve sağlık sigortası primleri devlet tarafından karşılanacak veya kendileri tarafından ödenecek.

Sağlık sigorta primleri ödenen kişiler sağlık hizmeti almaya devam edebilecek. Daha önceki yaptığımız haberlerde genel sağlık sigortası borçlarıyla ilgili yasanın kabul edildiğini duyurmuştuk. İşte o borçlar için ikinci bir fırsat 1 Eylül 2016 tarihiyle başlıyor.

Peki yeni getirilen yasa tam olarak neyi kapsıyor?

Kabul edilen yasaya göre bu yılın haziran ayı veya haziran ayından önceki periyotlara ait SGK borçlarının yapılandırma fırsatı verildi. Yapılandırma fırsatıyla borçları yüzünden sağlık hizmeti alamayan kişiler, artık çok rahat bir şekilde sağlık hizmetlerini alabilecekler.

Yasanın getirdiği fayda ise gelir testi yaptıran kişiler genel sağlık sigorta prim borçlarının faizini sildirebilecekler ve sadece ana para üzerinden ödeme yapabilecekler. İlk ay ödemeyi yaptıktan sonra sağlık hizmeti almaya başlayabilecekler. Gelir testine ise çalışmayan veya aylık geliri olmayan kişiler başvurabilecek.

Gelir testi yaptırmak isteyen adayların 31 Ocak 2017 tarihine kadar illerinde bulunan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne başvuru yapabilirler.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.