Foça’daki Tatil Köyü Satışa Çıkarıldı

Foça’daki Tatil Köyü Satışa Çıkarıldı

12 yıldır hazinenin mülkiyetine geçen Foça’daki tatil köyü özelleştirilecek. Her şey dahil sistemiyle hizmet veren tatil köyü yeniden yapılacak ve hizmete açılacak.

Özelleşme idaresi tarafından 2020 yılına kadar özelleştirme kararı alınan tatil köyü hakkındaki kararın Resmi Gazetede yayınlandığı görüldü.

Öncelikle Satış Planlanıyor

143 bin metrekarelik tatil köyü 141 bin metrekarelik orman arazisi de bulunuyor. Arazi için öncelikle satış hedeflenecek. Satış için yeterli talep gelmezse özel sektörle kar payı ortaklığı düşünülecek. Yazlık ya da kışlık konut yapılamayan ama mevcut yapıların restore edilebileceği söylenen mekan için mutlaka alıcı çıkacağını söyleyen ETİK başkanı da konuştu. 

12 yıldır boş kalan ve turizm sektörüne her şey dahil sistemini kazandıran tatil köyünün çok sayıda kişiyi çekebileceği düşünülüyor. 

Özelleştirme Nedir?

KİT’lerin %51’den az olmamak kaydıyla özel sektöre devrettiği mülkler özelleştirilmiş mülkler olmaktadır. Bu durum tam olarak elden çıkarma değil bir kısmının özelleştirilmesi anlamına geliyor. Verimliliği arttırmak, piyasayı canlandırmak, döviz gelirlerini arttırmak gibi mali yönü yüksek olan özelleştirme devletin daha fazla gelir elde etmesi, yabancı sermayenin teşvik edilmesi gibi amaçlarla birçok kamu malının özelleştirilmesi söz konusu oluyor. 
Özelleştirme sosyal devlet anlayışını bitirmenin ilk adımlarındandır. Bu da az gelişmiş ve geri kalmış ülkelerin bir nevi sömürüsüne kapılarını açması demektir. Devlet-vatandaş ilişkisinde köklü değişikliklere neden olan bu durum, olumsuz olarak değerlendirilir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.