Doktor Tunahan Kılıç

Doktor Tunahan Kılıç

Geleceğin Meslekleri Neler Olacak?

Üniversite mezunu işsiz gençler ordusu her geçen gün daha da artmaktadır. Bu her ne kadar mevcut ekonomik sistemin oluşturduğu bir durum olsa da aynı zamanda bizlerin de hatası bulunmaktadır. öyle ki evladımız hangi üniversiteyi ya da hangi bölümü kazanırsa kazansın sevinmekteyiz ve gelecek planlarını büyük oranda düşünmemekteyiz. Zira günümüzde bazı meslek dalları körelmeye başladığı gibi bazıları da yok olmaktadır. Bu dallarda eğitim almak ise boşa zaman öldürmeye dönmektedir.

Ancak burada yanlış anlaşılmasın ki zamanı tükenen meslekler değersizdir bilakis değerli olmalarına rağmen artık bunu yapacak kişilerin sayısı azalmış ve artık bunlara da gerek kalmamıştır. Bu durumda yapılması gereken daha teknik meselelere eğilmek ve katma değer üretecek alanlara yönelmektir. İşte bu alanların neler olduğunu sizlere aktaracağız.

Yapay Zeka 
Artık hayatımızın hemen hemen her yerine giren yapay zekalar ilerleyen dönem içerisinde hayatımızı daha da çok etki alanı içerisine alacaktır. Dolayısıyla artık basit işlerle iştigal etmek yerine her gencimizin kodlama dili öğrenmesi gerekmektedir. öyle ki dünya devi şirketlerin CEO’ları da bu yönde açıklamalarda bulunmaktadırlar. Artık her teknolojik ürün bir kodlama ile yani yapay zeka ile kullanılmaktadır. Eğer bu alanda bizler de sadece kullanıcı değil aynı zamanda da üretici olursak bu durumda hayli büyük başarılar elde edebileceğimizi ifade etmek gerekir. 
Yapay zeka denilince akıllara ilk olarak telefonlar gelmektedir. Ancak ifade etmek gerekir ki yapay zeka her teknolojik üründe bulunmaktadır. Dolayısıyla da çok geniş bir alanda hizmet gösterebilme imkanınız olacaktır.

Uzay Teknolojileri
Hali hazırda uzay teknolojileri pahalı olmaları nedeniyle kısıtlı imkanlar ile yapılıyor olsa da ilerleyen dönemlerde maliyetler düşecek ve bu alanda çalışacak daha çok kimseye ihtiyaç duyulacaktır. İşte bu sebeple uzay teknolojileri ile alakalı olarak gerek yurtiçinde gerekse de yurtdışında eğitim almak son derece önemli olacaktır. Bu sayede ülkemize de ciddi katkılar sunabilmeniz mümkün olacaktır.

Yenilenebilir Enerji
Dünyanın savaş nedeni olarak bilinen enerji kaynakları her geçen gün daha da azalmaktadır. Ancak yenilenebilir enerji kullanımı bu sebeple daha da teşvik edilmektedir. dolayısıyla bu alanda çalışacak kimselere de büyük ihtiyaç duyulacaktır. Bir diğer husus ise nükleer enerji alanında kendisini göstermektedir. Geleceğin en önemli enerji kaynaklarından birisi de nükleer enerji olacağı için bu doğrultuda eğitim almak da ilerleyen dönemler içerisinde iyi bir meslek sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Sonuç olarak ifade etmek gerekir ki geleceğin meslekleri dar kalıplar arkasına saklanan meslekler olmayacaktır. Daha farklı ve teknoloji ile iç içe olacak bu mesleklere sizler de şimdiden evlatlarınızı yönlendirebilir ve hayatlarını daha iyi bir şekilde şekillendirebilirsiniz. Ancak bunların yanında da evlatlarımıza değerler eğitimini en iyi şekilde vermeyi de ihmal etmemeliyiz.

E-posta: kilic_tunahan@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.