Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Esra Aykılıç

Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Esra Aykılıç

Gençler Girişimcilikten Korkmuyor

Yeni nesil üniversite öğrencileri, iş fikirleri konusunda oldukça yaratıcı. Okuldaki imkanların gelişmesi, teşvikler ve ödüller derken birçok genç daha öğrenciyken iş fikrini hayata geçirmeyi başarıyor ve erkenden kendi parasını kazanmaya başlıyor.

Genç yaşta risk almak, beraberinde getirdiği kendine güven duygusunu da körüklüyor. Özellikle yaptıkları yanlışları ve hataları görebilme imkanına sahip olan gençlerin başarılı olma ve kariyer konusunda donanımlı hale geldiği bir gerçek.

Peki neden bazı gençler bu kadar cesurken bazıları değil?
Bunun cevabını vermek aslında zor değil. Çünkü girişimci ruh dediğimiz şey, aslında herkeste bulunmuyor. Bazı insanlar gerçekten patron olmak ve yönetmek için doğmuşken bazıları ise itaat etmek için doğmuştur. Buna kızacak birçok insan olacaktır ama doğanın bir kanunu da budur.

Asırlar önce insanlar avcı toplayıcı bir hayat sürerken, avlanma konusunda herkes başarılı değildi. Avcılık konusunda başarılı olan sürünün de lideri oluyordu. Çünkü herkesin saygısını kazanmış oluyordu.

Bu durumun düzene girmesi için gerekli olan en önemli kriterlerden biri olan temel ihtiyaçların karşılanması arttıkça, ortaya çıkan yenilikler de artmaya başladı. Buğdayı bulan insan, daha sağlıklı olan et tüketiminden vazgeçerek buğdaya yöneldi ve bu durum yerleşik düzene geçişi sağlasa da insanların 20 yaşından sonra ölmeleri ile sonuçlandı.

Asırlar süren bu evrim ve düşünce gelişimi süreci birdenbire olmadı. Çünkü insanlar daha önceki yaşam koşullarını hatırlamadıkları için, yenilikleri doğalmış gibi kabul ederek yaşamaya devam ettiler.

Girişimci ruh bu noktada da kendini gösterdi ve avcı toplayıcılar, çiftçilere dönüştü. Çiftçiler de zamanla toprak ağası olarak derebeylik sistemini, daha sonraları ise krallar devrinin kapılarını açarak, gelişim sağladı.

Önceler güçlü olanın liderliği sürdürülürken daha sonra aileden gelen bir geleneğe dönüşen liderlik de boyut değiştirdi. Yani asırlar basit ya da detaylı iş fikirleri herkesin değil aralardan kişilerin aklından geçerek hayata geçirildi.

Günümüzde bu durum oldukça kolay ve çoğunlukla az maliyet içerdiği için daha fazla kişi cesur adımlar atarak risk alabiliyor. Risk alan da her zaman olmasa da çoğunlukla karşılığını alabiliyor.

İletişim Mail : aykilicesra@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.