Göçmen Anlaşmasını Sürdürmek İçin Bir Sebep Yok

Göçmen Anlaşmasını Sürdürmek İçin Bir Sebep Yok

Avrupa Birliği (AB) Bakanı Ömer Çelik Türkiye göçmen anlaşmasıyla her şeyi yapmışken AB hiçbir sözünü yerine getirmedi. Türkiye istediği zaman istediği şekilde göçmen anlaşmasını gözden geçirebilir. açıklamalar haber detayda...

Çelik Göçmen anlaşması gözden geçirilmesinin zamanı geldiğine inanıyorum; bu anlaşmanın sürdürülmesi için bir sebep olduğunu düşünmüyorum dedi. AB Bakan Ömer Çelik Reuters ile yaptığı söyleşide şunları söyledi. Türkiye göçmen anlaşmasıyla her şeyi yapmışken AB hiçbir sözünü yerine getirmedi.

Türkiye'nin bu anlaşmayı yürütme konusunda karşı tarafa hiçbir yükümlülüğü yoktur. Türkiye istediği zaman istediği şekilde göçmen anlaşmasını gözden geçirebilir; gözden geçirilmesinin zamanı geldiğine inanıyorum; bu anlaşmanın sürdürülmesi için bir sebep olduğunu düşünmüyorum.

Pasaport ve vize serbestisi konusunda şunu anladık; AB bu konuda objektif ve hakkaniyetli bir yaklaşım üretmeyecek bu kesinleşti. Bu şartlar altında terör mevzuatını genişletemeyiz vize konusunda Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile görüşmemiz olacaktı ama ilerleme öngörmediğim için şu aşamada bunun gerekli olduğuna inanmıyorum.

Türkiye halen AB hedefine doğru yürümekte ama 2017 yılı çok önemli AB ile bu yılın ilk 6 ayında bir liderler zirvesinin gerçekleşmesi gerektiğini düşünüyoruz. AB liderler zirvesinden somut kararlar takvim ve eylem planı çıkmalı; söz verip tutmamak AB'nin teamülüne dönüştü, bu ikilem aşılmalı aksi takdirde bu ilişkiler böyle sürdürülemez.

Avrupa Konseyi Türkiye hakkında bir denetim kararının ortaya çıkması çok yanlış olur. Venedik Komisyonu'nun (anayasa değişikliğinde) uygulamayı görmeden açıklama yapması alışılmamış ve yanlış bir rapor Türkiye'ye karşı kampanyanın parçası olarak kullanılıyor. Venedik Komisyonu'nun anayasa değişikliği ile ilgili raporunda komisyonun teknik kapasitesini kuşkuya düşürecek şekilde siyasi mülahazalara bulaşmış yaklaşımlar üretilmiş.

Avrupa Birliğinin OHAL ile ilgili açıklaması Türkiye'ye bazı mali yardımları keseceğine dair bize ulaşmış bir bilgi yok. Hollanda'ya yaptırımlar konusunda Bakanlar Kurulu'nda çok geniş bir paketi tartıştık yeni tedbirler üzerine çalışıyoruz. Mevcut şartlar altında Türkiye'ye OHAL'i kaldırın" demek. Türk demokrasisini ve hukuk sistemini savunmasız bırakın demektir bu gerçekçi bir yaklaşım değil.

Petrol Ofisi'ni Hollandalı Vitol'ün satın almasına Türkiye'deki bağımsız kurullardan alacağı iznin ve ING Bank'ın Türkiye'deki varlığının iki ülke ilişkilerinden etkilenip etkilenmeyeceği sorusuna Çelik Özel sektör, iş dünyası, Hollanda'dan gelen turistler, Hollanda insanı krizin bir parçası ve muhatabı değildir dedi.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum