Görev Bekleyen Memur Öğretmenler

Görev Bekleyen Memur Öğretmenler

Öğretmen açığının yıllar yılı ücretli öğretmenlik ile kapamaya çalışan Milli Eğitim Bakanlığı Memurluk yapan Öğretmenleri Kurumlar arası geçiş ile atamalıdır.

Öğretmen açığının yıllar yılı ücretli öğretmenlik ile kapamaya çalışan Milli Eğitim Bakanlığını Memurluk yapan ancak mesleki açıdan öğretmenlerin sesine kulak vermeli.

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası Kamu kurum ve kuruluşlarında memurlara yönelik olarak FETÖ/PDY örgütü mensupları devlet dairelerinden temizlenmekte. Bu temizlik yapılırken Kamuda en çok sayısal veri çokluğu ile  Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan Öğretmenler alındı. Kamu görevleri son bulan öğretmenlerin yanı sıra Özel Öğretimde görev yapan öğretmenlerin lisansları iptal edilerek Milli Eğitim camiası içerisinde yer bulamamaktadır.

Yukarıda saydığımız nedenler neticesinde başta doğu ve güneydoğu Anadolu bölgelerinde olmak üzere bir çok yerde öğretmen açığı oluşmuştur. Bu açıkları kapatma adına bir çok kez anketler yapılarak Devletin ilgili makamlarına iletilmesine rağmen her hangi bir adım atılmamıştır.

Memur öğretmenlerin durumlarına bakıldığında üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmuş ve KPSS sınavında ter dökmüş ancak KPSS puanlarının düşük olması sebebiyle öğretmenliği değil memurluğu tercih etme durumunda kalmışlar. Geçmiş KPSS sınavlarında FETÖ/PDY’ nin açıkça sınavlara müdahale ettiği aşikardır. Sınavlara müdahale sonucu ise haklıyı – haksızı ayırt etme zorluğu ortaya çıktığından yaşın yanında kuruda yanmakta. Devletimize en güzel şekilde hizmet etme anlayışıyla görev yapan memurların eğitim öğretim hizmetlerinde daha verimli çalışacağı kanaati kamu oyunca bilinmekte aşağıda sayacağımız adımların atılması beklenmektedir.

Çözüm Önerilerimiz: Anayasamızın 17 maddesi gereği kamu görevlilerinin özel koşullarına göre verimliliklerinin yüksek düzeyde olduğu hizmetinden en yüksek oranda yararlanılacak bir birimde çalıştırılmaları yönünden kanun. Anayasanın 17 maddesi hükmüne göre ise 657 sayılı Devlet Memurları kanunun 74 maddesinde kurumlar arası geçiş hükmü mevcut mevzuat sıkıntısı bulunmamaktadır. Saydığımız Anayasa ve 657 sayılı devlet memurları kanunu yönünde kurumlar arası geçişin önü açık olup Milli Eğitim Bakanlığımızın bunları göz önünde bulunduracağından şüphemiz yoktur. Ancak gecikmeye mahal verilmeden ve öğretmen açığı bulunan illere derhal atanmaları için çalışma başlatmaları elzem olmuştur.

Ekonomi Yönü: Memur öğretmenlerin bütçeye yük getirmeyeceği ve Hükümetin ekonomi programlarının aynen devam edeceği yönü ile bakılarak bir an önce adımların atılması tarafındayız. Malum her yıl TBMM bütçe görüşmeleri Aralık ayında yapılır ve son bulur, bütçe görüşmelerinin son bulması ve yeni öğretmen atama kadro tahsisi istenmemekte. Kadroları bulunan memur öğretmenlerin kurumlar arası geçişi sağlanması ile bütçeyi hiç bir şekilde etkilememektedir. Umarız çözümü zor görünen tüm problemler en kısa sürede çözüme kavuşturulur.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum