Görev Yeri Değişikliğinde BES Nasıl Uygulanacak

Görev Yeri Değişikliğinde BES Nasıl Uygulanacak

Otomatik BES ile pek çok memur bireysel emeklilik için ödemelere başladı. Ancak memurların kaderi olan görev yeri değişikliği sırasında BES ödemeleri nasıl devam edecek? Memurun yapması gereken bir şey var mı?

BES Devam Eder Mi?
Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nda çalışanın görev yeri değişikliği düzenlenmiştir. Buna göre işyeri değişen çalışanın yeni işyerinde BES var ise mevcut sözleşmedeki birikim buraya aktarılarak, ödemelere devam edilir. 

Yeni işyerinde otomatik katılım yoksa dilerse bireysel olarak prim ödemek koşuluyla sözleşmeye devam edebilir. Dilerse de sözleşmeyi sonlandırabilir. Eğer çalışan primleri kendi ödemek istiyorsa yeni işyerinde, değişikliği izleyen ayın sonuna kadar BES şirketine bildirimde bulunmalıdır. 

Diğer bir hükümde ise çalışanın işyerinin değişmesi halinde işverenin çalışanı emeklilik planına dahil etmesi usulünün müsteşarlık tarafından belirleneceği söylenmiştir. 

Aktarım Nasıl Olacak?
Bu çelişki üzerine 09.11.2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Bireysel Emeklilik Sistemi Yönetmeliği’ne bakmak gerekir. Bu yönetmelikteki çalışanın işyeri değişikliği başlıklı hükümde düzenleme yapılmıştır. Buna göre;
•    Eski ve yeni işyeri aynı şirketin emeklilik planına dahilse çalışanın eski işyerinde ödenen otomatik bireysel emeklilik birikimi yeni işyerinin hesabına aktarılır. Emekliliğe esas süreler de korunur. 
•    Ancak eski ve yeni işyerindeki sigorta şirketleri farklı ise aktarım sürecini belirlemede müsteşarlık yetkilidir. 
•    Görev değişikliği nedeniyle yapılacak aktarım sırasında 2 yıl şirkette kalma hükmü uygulanmaz.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.