Görevine Son Verilen ve Uzaklaştırılan Kamu Görevlilerinin

Görevine Son Verilen ve Uzaklaştırılan Kamu Görevlilerinin

Görevden Uzaklaştırılan Ve Tutuklanan veya Görevine Son Verilen Kamu Görevlilerinin Sigorta Primleri Nasıl Ödenir?

Kamu görevlilerinin görevinden uzaklaştırılması hususunda sosyal sigorta primlerinin nasıl ödenir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince sigortalılardan görevden uzaklaştırılan personelin görevden uzak kaldığı süre içerisinde maaşının üçte ikisini Devlet Memurları Kanununa göre almaktadığı bilinmektedir.

Bu durumdaki kamu personelinin eksik aylığa müstehak bulunanların prime esas alınacak kazançlarının yarısı üzerinden prim alınmakta ve prime esas kazançlarının yarısı üzerinden prim alınanların prim ödeme gün sayısı bu sürelerin yarısıdır.

Kanunlarına göreve tekrar göreve iade edilen ve tam aylığa hak kazanan kamu görevlileri prime esas kazançlarının tamamı üzerinden prim alınır.

Görevine son verilen kamu görevlilerin den yargı kararı ile görevlerine iade edilenlerin sosyal sigorta primleri devlet memurunun görevine son verildiği tarihten görevine başladığı tarihe kadar kendi kadrosunun veya emsali kadronun prime esas kazancına göre hesaplanır. Bu durumdaki devlet memurlarının primlerine ait sigortalı ve işveren hisselerinin gecikme cezası ve gecikme zamları bağlı oldukları ilgili kurumlarınca ödenir ve bu süreler sigortalılık süresinden sayılır.

Kamu görevlilerinden görevinden uzaklaştırılan ve görevine son verilerek yargı kararlarına göre görevine tekrar dönen personel için kurum mutemetleri tarafından Sosyal Sigortalar Kurumu Müdürlüğüne ek bildirge verilir.
Sosyal Sigortalar Müdürlüğüne verilen bu ek bildirgeler için kurumca bildirge veren mutemetin kurumuna idari para cezası düzenlenmez.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.