Görme Sorunu Yaşayan Adaylara ÖSYM’den Ek Süre

Görme Sorunu Yaşayan Adaylara ÖSYM’den Ek Süre

ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu sınavlarda okuyucu talep etmeyecek derecede gören ancak görmesi diğer adaylar kadar iyi olmayanlar ek süre kullanabilecekler.

Bu kapsamda görme oranının %25 ve daha fazla olduğu doktor raporuyla belirlenen kimseler sınavlarda fazla süre kullanabilecekler. 

Özel Komisyon Kuruldu
Bu karar alınmadan evvel geniş çaplı bir şekilde çalışmalar yürütüldü. Bu kapsamda akademisyenler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve konu ile ilgili sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek komisyon oluşturdu. Bu komisyon bilimsel olarak çalışmalarını yürüttü ve raporunu ÖSYM’ye sundu. Bu rapor neticesinde de ek süre kararı alınmış oldu.

Ne Kadar Süre Verilecek
ÖSYM tarafından yapılan açıklamada ne kadar ek süre verileceği de belirtildi. Bu kapsamda 60 soru bir sınır olarak belirlendi. Buna göre soru sayısı 60’tan az ise bu durumda 20 dakika ek süre verilecek iken 60 ve daha fazla ise 30 dakika ek süre verilecek. Böylelikle az gören adaylara ek süre uygulaması bir nebze de olsun eşitliği sağlayacaktır. fırsat eşitliği ile beraber az gören adayların da daha iyi fakültelere yerleşebileceğini söyleyebiliriz. 

Bu kadar hassas konuda oldukça profesyonel bir şekilde çalışılması da tüm kesimleri memnun etmiş durumdadır. Umarız ki uygulamada da herhangi bir sorun oluşmaz ve adaylar sınavlarını sıkıntısız bir şekilde çözüp diledikleri yeri kazanabilirler.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.