Güncel Kurum Sınavları

Güncel Kurum Sınavları

Mezunları bir hayli zorlayan KPSS sınavdan sonra da stres olgularını gündeme getiriyor. Merkezi atama sisteminde tercih yapan mezunlar mezun oldukları bölüm doğrultusunda atama bekliyor. Bazı bölümlerde kontenjan çok iken bazı bölümlerde ne yazık ki konte

ÖSYM’nin merkezi atama sisteminde tercih yapıp ataması gelmeyen kişiler kurum sınavları 2017 kapsamında yeniden sınavlara girmeye hazırlanıyorlar. 2017 yılının ilk ayından bu yana hemen hemen her idari kurumda merkezi atamadan ayrı sınavlar yapılıyor ve ataması gelmeyenlere yeniden tercih yapabilmelerinde kapılar açılıyor. Kurum sınavları genellikle mülakat ve sözlü sınav niteliği taşıyor. Savcı adaylığı gibi sınavlarda ise yazılı sınav da yapılabiliyor. Yakın tarihte yapılması beklenen kurum sınavları listesi ise aşağıdaki gibi sıralanıyor:

Zabıt Katibi
Zabıt katibi sınavları mülakat ve ardından sözlü sınav şeklinde sıra takip ediyor. Bu sınava başvuru da bulunacakların KPSS’den en az 70 puan almaları gerekiyor. Bilgisayar derslerini verebilmiş olanlar veya bilgisayar sertifikası almış olanlar veya bilgisayar bölümünü bitirmiş olanlar sınavlara katılım sağlayabiliyor.

DUS
Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı 10.09.2017 tarihinde gerçekleştirilecektir. DUS başvuruları 18 Temmuz ile 25 Temmuz aralığında alınmıştır. 4 gün sonra gerçekleştirilmesi beklenen sınavın sonuçları ise yine Eylül ayının 29’unda açıklanacaktır.

STS Diş
Diş Hekimliği Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı Diş Hekimliği Alanında Seviye Tespit Sınavı yine DUS ile aynı tarihte yani 10.09.2017 tarihinde yapılacaktır. STS Diş sınavına yönelik başvurular 18 Temmuz’dan 25 Temmuz’a kadar alınmıştır. Sınavın ardından sonuç açıklaması 29 Eylül’de yayınlanacaktır.

YDS 
Yabancı dilde kendini geliştirenlerin başvuru yaptıkları Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı 17.09.2017 tarihinde uygulanacaktır. Başvurulara 26 Temmuz’dan 3 Ağustos’a kadar alınmış olup sıra sınavın uygulanacağı zamanın gözetilmesindedir. Beklenen sınav tarihine artık yalnızca sayılı günler kaldı. Bir sonraki YDS ise İlkbahar aylarında uygulanacaktır.

EUS
Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı, Eczacılıkta Uzmanlık alanlarında başarı göstermek isteyen adaylar 24.09.2017 tarihinde sınava katılım sağlayacaklar. EUS başvuruları 12 Temmuz’dan 20 Temmuz’a kadar alınmış olup sıra sınav uygulama tarihinin beklenmesidir.

Kurum Sınavları Ne Zaman
Mezunları bir hayli zorlayan KPSS sınavdan sonra da stres olgularını gündeme getiriyor. Merkezi atama sisteminde tercih yapan mezunlar mezun oldukları bölüm doğrultusunda atama bekliyor. Bazı bölümlerde kontenjan çok iken bazı bölümlerde ne yazık ki kontenjan ya hiç olmuyor ya da çok az sayıda oluyor. Bu nedenle merkezi atamalardan beklentisini yitirenler bir de kurum sınavlarında kendilerini deniyorlar.

Güncel Kurum Sınavları
e-YDS, İSG ve YDUS 2017 yılında yapılacak olan sınavlardan bazılarıdır. Aşağıda yer alan sınav listesi arı ardına uygulanacak olup henüz başvuruların sona ermediği sınavlardır. Kurum sınavlarında kendini denemek isteyen kişiler yakın zamanlarda yapılacak olan güncel kurum sınavlarına başvurularını gerçekleştirebilirler. Sınav tarihleri ve başvuru zamanları aşağıda yer almaktadır. Aynı zamanda başvuru hakkında gereklilikler adına bilgi almak için ÖSYM başvuru koşullarını açıklamıştır.

e-YDS
Elektronik Yabancı Dil Sınavı 21.10.2017 tarihinde uygulanacaktır. Başvurular 26 Temmuz’da başlamış olup Ekim ayının 12’sine kadar devam edecektir. Sınavın ardından 25.11.2017 tarihinde e-YDS başvuruları yenilenecek ve 2917/9 kapsamında 11. ayın 16’sına kadar sürecektir.

İSG
İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı 2. Dönem 16.12.2017 tarihinde yapılacaktır. Başvurular 11. ayın 1’inden 9’una kadar sürecektir.

YDUS
YDUS başvuruları 10’uncu ayın 3’ünden yine aynı ayın 10’una kadar devam edecek olup sınav tarihi ise 17.12.2017’dedir.

ALES
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Sonbahar döneminde yapılacak olup sınav tarihleri şöyledir: 19.11.2017. ALES başvuruları içerisinde bulunduğumuz Eylül ayının 26’sında başlayacak olup 04.10.2017’de sona erecektir.

e-YDS
2017 yılının son kurum sınavlarından olan e-YDS 2017/10 olarak son ayın 23’ünde yapılacaktır.
Başvuruların 2017 yılının Temmuz ve Ağustos ayında gerçekleştirildiği sınavlar Eylül İle Ekim aylarında uygulanacak olup bu sınavlar Kaymakamlık, Zabıt Katipliği, YDS, DUS, STS Diş, EUS, e-YDS 2017/8 olmaktadır. Ancak e-YDS 2017/8 başvuruları halen devam etmektedir. 10’uncu ayın 12’sine kadar başvurular alınıyor olacaktır. İlkbahar döneminde yapılacak olan e-YDS beklemek isteyenler için hala başvuru yapmak için zaman bulunuyor.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.