Hakkari ve Şırnak İl Olmaktan Çıkıyor

Hakkari ve Şırnak İl Olmaktan Çıkıyor

Terörle mücadele kapsamında Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkıyor yerine iki ilçe il olacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilen yasa teklifiyle Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkacak ve yerine Cizre ve Yüksekova isimli şehirler kurulacak.

Bu teklife göre Hakkari ve Şırnak artık il sayılmayacak. Fakat Türkiye’nin il sayısı yine değişmeyecek. Yüksekova merkezli bir şehir ve Cizre merkezli ayrı bir şehir kurulacak. Ayrıca Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılınca bu illerin isimleri de değiştiriliyor. Hakkari’nin ismi Çölemerik , Şırnak’ın ismi de Nuh olarak değiştirilecek.

Peki bu isimlerin neden değiştiriliyor ?

İlçe haline getirilmesi düşünülen Hakkarı ve Şırnak’ın isimlerinin değiştirilmesinin sebebi şu şekilde belirtildi. Hakkari’nin eski adı Kürtçe Colemerg’den gelen Çölemerek olarak değişecek. İlçe haline getirilen Şırnak’ın da eski adı da Nuh’un şehri anlamına gelen “Şehr-i Nuh” tan geliyor.

Bu değişikliğin yaşanma sebebi ise terörle mücadele kapsamı olarak belirtildi. Şehir merkezi Cizre ve Yüksekova’ya taşınarak terörle mücadelede zaman kaybının önüne geçilecek. Çünkü terör yapılanmaları Cizre ve Yüksekova’da daha çok yapılanmış.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.