Hangi Vergi Borçları Yapılandırılacak? Başvurular Nasıl Yapılacak

Hangi Vergi Borçları Yapılandırılacak? Başvurular Nasıl Yapılacak

Vergi borçlarına yapılandırma fırsatı 17 Kasım 2020 tarihli ve 31307 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak başladı. Hangi vergi borçları yapılandırılabilecek? Başvurular nasıl olacak? Detaylar İş İlanları Kariyer Sayfalarımızda.

Vergi borçlarına yapılandırma bugün itibarıyla başladı. Yayımlanan 7256 bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun 17 Kasım 2020 tarihli ve 31307 sayılı Resmi Gazete ile yürürlüğe girdi. Gelir İdaresi Başkanlığı "GİB" tarafından hangi vergi borçlarında yapılandırma olacağına dair detaylı bilgi verildi.

Yapılandırma Kapsamında Giren Vergi Borçları

Vergi dairesine ödenmemiş vergi ve diğer borçlara bağlı gecikme zamları ve faizleri yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) oranında güncelleme yapılabilecek. Vergi aslına bağlı cezaların (vergi ziyaı cezası) tamamı silinebilecek. Vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının %50’si silinebilecek. 7143 sayılı Kanun kapsamında devam eden borçların yeniden yapılandırılacak. 6183 sayılı Kanun kapsamında tecili devam eden borçların yeniden yapılandırılacak.

MTV ve Kredi Borçlarına Yapılandırma

Motorlu Taşıtlar Vergisi borcuna bağlı faizler yerine Yİ-ÜFE oranında güncelleme yapılabilecek. Öğrencilerin üniversite mezuniyet sonrasında ödemekte zorluk çektiği KYK borçlarına dair de açıklama geldi: Öğrenim ve/veya katkı kredisi borçlarına bağlı gecikme zamları yerine Yİ-ÜFE oranında güncelleme yapılabilecek.

Peşin Ödemelerde Yapılacak İndirimler

Peşin ödemelerde Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca %90 indirim yapılacak. Trafik para cezaları ve diğer idari para cezalarının peşin ödenmesi halinde asıllarında %25 indirim yapılacak.

Taksitli Ödemelerde Yapılacak İndirimler

Taksitli ödeme seçeneğinin tercih edilmesi halinde ilk taksitin süresinde ödenmesi şartıyla, ikinci taksit ödeme süresi içinde geri kalan taksitlerin tamamının ödenmesi halinde yapılacak indirimler de şu şekildedir: Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca %50 indirim yapılacak. Trafik para cezaları ve diğer idari para cezaları asıllarında %12,5 indirim yapılacak.

Başvuru Son Tarihi ve Başvuru Yerleri

Vergi yapılandırmasında son başvuru tarihi 31 Aralık 2020 olarak açıklandı. Başvuru ve ödeme süresi ile ilgili olarak Bakanlık değişiklik gerekirse yapılabileceğini de kanun hükmüne ekledi.

Vergi yapılandırması için ilgili İdareye başvurmaları gerekiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığına, Ticaret Bakanlığına, il özel idarelerine, belediyelere ve YİKOB’lara bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksitini 31 Ocak 2021 tarihine kadar (bu tarih dâhil), Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ise ilk taksitini 28 Şubat 2021 tarihine kadar diğer taksitlerini ise bu tarihleri takip eden ikişer aylık dönemler hâlinde azami on sekiz eşit taksitte ödemeleri şarttır denildi.

Ödemeler Nasıl Yapılacak?

Vergi borçları ile ilgili olarak yapılandırılan tutarların peşin veya ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12, 18 eşit taksitler halinde ödenebilecek. Yapılandırılan borçları anlaşmalı bankaların banka kartı ve kredi kartı ile ödemesi yapılabilecek. Vadesi 31 Aralık 2014 tarihinden önce olan aslı 100 TL ve altındaki borçlar silinecek.

Kanun metni.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.