Hasta Bakana, Anneye, İşsize Devletten Destek

Hasta Bakana, Anneye, İşsize Devletten Destek

Maaş çeyiz parası, çalışan anneye ve işsize devlet ödemeleri, hasta bakana 1000 TL ödeme yapılacak.

Aile bütçesine gerekli katkıyı sağlayabilmek için devlet hasta bakana, anneye, işsize evlenenlere ev alanlara, iş arayanlara destek vermeye devam ediyor.

Hasta Bakana 1000 TL

Devlet engelli veya çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç olan kişiler ile birlikte aynı çatı altında yaşayan kişilere evde bakım parası veriyor. Bu ücret, yeni yıl ile birlikte ayda 1000 TL'ye çıktı. Evde yaşlı veya engelli bir hastası bulunanlar Aile Bakanlığı'nın il ve ilçe müdürlüklerine başvuruyorlar. Evde bakılacak kişiye, tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu alınmasından sonra, raporda eğer ağır engelli yazıyorsa, bu durumda aylık 1000 TL'lik bir yardım yapılıyor.

İşsiz Anneye Ödeme

Devlet anne olanlara ve annelere çocuk sayısına göre çeşitli yardımlar yapıyor ve bu doğum yardımı 600 TL2ye kadar ulaşıyor. Çocuk yardımı için başvuru yapmak isteyenler Aile Bakanlığı il müdürlüklerine veya Sosyal Hizmetler müdürlüklerine başvuruda bulunabiliyorlar. Ayrıca ilçelerde, Kaymakamlık binaların içinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına da bu başvurular gerçekleştirilebiliyor. 15 Mayıs 2015'den sonra doğmuş olan bütün çocuklar için gerekli olan yardım gerçekleştiriyor. Ayrıca 122 lira da süt parası ödeniyor bu ödeme çalışan eş adına yapılıyor.

Çalışan Anneye 4857 TL

Doğum izninin kullanıldığı döneme göre, aynı zamanda çalışırken anne olanlara da ödeme yapılmaktadır. Bu ödemenin yapılması için, doğumdan önceki bir yıl içerisinde en az 90 gün sigorta primi ödemesi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Gerçekleştirildiği durumda, örneğin asgari ücretli bir anneye, en az 4425 TL ödeme yapılmaktadır. Bu parayı aynı zamanda da e-Devlet üzerinden de sorgulamamız mümkündür. Süt ve çocuk parası ile birlikte toplam 4857  TL olarak ödemesi gerçekleştirilmektedir.

24 Maaş Çeyiz Parası

Yetim kalmış olan kız çocukları maaş alırken, aynı zamanda da evlilik durumlarında çeyiz parası ödenmektedir. Bu ödenek ile ilgili olarak, SSK ve Bağkur'lu anne veya babasının vefatı nedeniyle, yetim maaşı almış olan kız çocuklarına verilmekte olan ödeneği için, SGK'ya başvuru yapılması gerekmektedir. Kız çocukları evlenmeleri durumunda, yetim maaşları kesilmekte ve 24 maaş tutarında toplu bir şekilde çeyiz parası almaktadır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.