Hükümet İşsiz 200 Bin Gence İş Verecek

Hükümet İşsiz 200 Bin Gence İş Verecek

Türkiye İş Kurumu aracılığı ile uygulanan iş başı eğitim programı sayesinde yüzbinlerce işsiz genç iş sahibi oluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun yapmış olduğu açıklamaya göre 2016 yılı içerisinde 200 bin işsiz gence iş başı eğitim

Türkiye İş Kurumu aracılığı ile uygulanan iş başı eğitim programı sayesinde yüzbinlerce işsiz genç iş sahibi oluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun yapmış olduğu açıklamaya göre 2016 yılı içerisinde 200 bin işsiz gence iş başı eğitim programı sayesinde iş bulacaklarını söyledi.

İş Başı eğitim programı ile işe başlayanlara günde en az 50 TL ücret veriliyor. Bir ay boyunca çalışan eleman aylık en az 1500 TL maaş alıyor. Daha önce iş başı eğitim programı ile çalışan personelin maaşını 6 ay boyunca devlet karşılarken yeni düzenlemeyle bir yıl boyunca karşılıyor. Hükümetin süreyi uzatması, bankalar, sendikalar, meslek birliklerine de faydalanma fırsatı getirmesi ile birlikte başvurularda ciddi artış yaşanıyor.

2015 yılında 160 bin civarında işsizin yararlandığı bu programa katılanlar için 1 milyar 328 milyon lira maaş ödemesi yapıldı. Bakan Soylu, işbaşı eğitim programına katılacaklar için bir yıl maaşlarının devlet tarafından ödenmesinin maliyetinin yaklaşık 3.3 milyar lira olduğunu ifade ederek, 2016 yılı içerisinde 200 binden fazla işsiz gence iş başı eğitimi programı sayesinde iş bulacaklarını söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre işbaşı eğitim programına katılan gençlerin yüzde 60'ı yaklaşık 4 ayda daimi işe yerleşebiliyor. İş Başı Eğitim programı kapsamında işyerlerinin yaptığı harcamalar da vergi matrahından düşülerek destek sağlanıyor. Eğitimi bitiren gençler 3 ay içinde işe alan işverenlerden 42 aya kadar sigorta primi alınmıyor.

Peki, İş Başı Eğitim Programı ile işe başlamak için şartlar neler ne yapmak gerekir? İş Başı Eğitim programı ile işe başlamanın şartlarını öğrenmek için tıklayınız.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum