Hükümet İşsizlere Müjde Vermeye Hazırlanıyor  2000 TL Maaş

Hükümet İşsizlere Müjde Vermeye Hazırlanıyor 2000 TL Maaş

İşini kaybedenler işsizlik maaşına başvurup işsizlik maaşı alabiliyor. Fakat işsizlik maaşı almak hem zor hem de verilen tutar yeterli değil. Bu duruma çare arayan hükumet işsizleri sevindirecek bir çalışma başlattı.

İşini kaybedenler işsizlik maaşına başvurup işsizlik maaşı alabiliyor. Fakat işsizlik maaşı almak hem zor hem de verilen tutar yeterli değil. Bu duruma çare arayan hükümet işsizleri sevindirecek bir çalışma başlattı. Hükümetin yapacağı çalışma ile hem işsizlik maaşı almak kolaylaşacak hem de işsizlik maaşı tutarı yükseltilecek.

İşsizlik sigortasında bugünkü şartlar; bir işyerinde sigortalı olarak çalışan vatandaş, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybederse, işsizlik maaşı alabiliyor. İşini kaybeden kişi işsizlik maaşından yararlanabilmesi için son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış ve son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekiyor.  Bu şartları taşıyanlar işsizler kıdemlerine göre 10 aya kadar işsizlik maaşı alabiliyor. Bugünkü işsizlik maaşı damga vergisi düşüldükten sonra en düşük 653 TL, en yüksek ise bin 307 TL seviyesinde. Hükümetin yaptığı çalışma tamamlanırsa bu sistem değişecek. Hem işsizlik maaşı almanın şartları esnetilecek, hem de işsizlik maaşında artış olacak. Hükümetin yaptığı çalışmaya göre; yeni düzenlemeyle prim ödeme şartı esnetilerek, işten ayrılmadan öncesi son 120 gün olan eksiksiz prim ödeme süresi 30 güne, son 3 yılda 600 gün prim ödeme şartı da 300'e düşürülüyor.

Böylelikle işsizlik maaşı almak kolaylaşırken, ödeme süresi de arttırılarak 10 aydan 15 aya çıkarılıyor. Ayrıca işsizlik maaşı miktarı da yükseltiliyor. Hükümetin yeni hazırladığı taslağa göre, normalde işini kaybeden kişinin alabileceği en yüksek tutar bin 307 lira iken, yeni düzenleme ile 2 bin liraya kadar çıkabilecek. En düşük işsizlik maaşının da net bin 300 lira olması planlanıyor.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.