Hükümet Programında Taşerona Kadronun Olmaması Ne Anlama Geliyor

Hükümet Programında Taşerona Kadronun Olmaması Ne Anlama Geliyor

Binali Yıldırım'ın başkanlığındaki 65. Hükümet programı açıklandı. 65. Hükümet programında taşeron işçilerinin kamuda istihdamı ile bilgi verilmemesi ne anlama geliyor? Taşeron işçilerinin bilgi sahibi olacağı haberin detayları.

Ak Parti 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri öncesinde kamuda çalışıp asıl işi yapan taşeron işçilerinin kamuda istihdam edileceğini vaat etmişti. 1 Kasım Genel Seçimlerini kazanan Ak Parti, vaatlerini gerçekleştirmek için planlama yaparak; 3 ay, 6 ay ve 1 yıl içerisinde gerçekleştirilecek reformlar diye adlandırdı.

Kamuda çalışan asıl işi yapan taşeron işçilerinin kamuda istihdamı da 3 ay içerisinde gerçekleştirilecek reformlar içerisine alındı. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu 22 Mart 2016 tarihinde hiç beklenmedik bir şekilde, asıl iş yardımcı iş ayırımı yapmadan kamuda çalışan tüm taşeron işçilerinin kamuda istihdam edileceğini açıkladı. Şuanda da Ak Parti’nin resmi sitesinde konuya ilişkin açıklama şu şekildedir. ‘‘Asıl iş yardımcı iş ayrımı yapmadan yaklaşık 720 bin çalışanımızdan belirleyeceğimiz kriterlere uyan tüm alt işveren işçilerimizi kamuda istihdam edeceğiz. Söz konusu çalışanlarımız, özel sözleşmeli olarak, aldıkları ücretle birlikte çalıştıkları kurumlarda istihdam edileceklerdir.’’

Gerek Ak Parti’nin seçim vaadine gerekse dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarına bakıldığında ‘‘taşerona kadro’’ sözünün olmadığı, taşeron işçilerinin kamuda istihdam edileceği ifadesi vardır. Burada sıkıntı olan konu; basın ve medya tarafından konu yanlış aktarıldığı için, taşeron işçiler kadrolu olacaklarını düşünmüşlerdir. Daha sonra Maliye Bakanı Naci Ağbal taşeron işçilerinin kamuda nasıl istihdam edileceğinin açıklaması ile birlikte kadro beklentisi içinde olan 700 binden fazla taşeron işçisinin beklentileri karşılanmamış oldu.

Ak Parti Hükümeti tarafından belirlenen sürede taşeron işçilerin kamuda istihdamı gerçekleşmediği gibi; konuya ilişkin net bilgilerin olmaması 700 binden taşeron işçisinin zihninin bulanmasına yol açıyor. Özellikle de yazılı medyada konuyu bilen bilmeyen herkesin haber yapması taşeron işçilerin kafalarındaki karmaşıklığı daha da büyütüyor. Son günlerde bir kısım medya da; 65. Hükümetin programında taşeron işçilerin kamuda istihdamının olmadığı ve Ak Parti Hükümeti’nin bu işten vazgeçtiği izlenimi veriliyor. Taşeron işçilerin kamuda istihdam durumunu değerlendirecek olursak; Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki 64. Hükümet programında da taşeron işçilerle ilgili bir bilgi yoktu. Dolayısıyla 65. Hükümet programında taşeron işçilerin kamuda istihdamı ile ilgili bir bilginin bulunmaması; hükümetin taşeron işçilerinin kamuda istihdamından vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Sadece hükümetin öncelikleri arasında yer almıyor. Taşeron işçilerin kamuda istihdamı ile ilgili tasarı tamamlanmış durumda. Taşeron işçiler özel sözleşmeli olarak kamuda istihdamından geri dönülmeyecektir. Ancak hazırlanan tasarıda değişiklikler olabilir. Daha öncede Başbakan Binali Yıldırım’dan taşeron işçilerinin kamuda özel sözleşmeli değil kadrolu şekilde istihdamını talep etmiştik bu talebimizi bir kez daha yeniliyoruz. Ayrıca hükümetten; taşeron işçilerinin kamuda istihdamı ile ne zaman yapılacağı konusunda biran önce açıklama yapılmasını talep ediyoruz. Çünkü 700 binden fazla taşeron işçisinin zihni, hükümetten bir açıklama gelemediği yalan haberler ile bulanıyor. Hükümetin bu konuda en kısa zamanda bir açıklama yaparak taşeron işçilerini rahatlatması doğru olacaktır.

Bugüne kadar her zaman taşeron işçilerinin yanında olan ve taşeron işçilere doğru haber sunan Kamu Personeli Alımı, bundan sonrada taşeron işçilerinin sesi kulağı olmaya devam edecektir. Takipçilerimizin doğru bilgi sahibi olması için sorularını haberimizin yorum bölümünden bizlere sorabilirler sorular en kısa zamanda editörlerimiz tarafından cevaplanacaktır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum