Hükümetin Zam Teklifleri Beklentileri Karşılamadı

Hükümetin Zam Teklifleri Beklentileri Karşılamadı

Hükümet ve sendikalar arasında memur ve memur emeklilerine 2018 ve 2019 yıllarında yapılacak olan zam için görüşmeler yapılmaya devam ediyor. Bu kapsamda 14 Ağustos 2017 tarihinde hükümet de sendikalara kendi teklifini sundu. İşte memur ve memur emeklisin

Sendikalar ve hükümet arasında memur ve memur emeklilerine 2018 ve 2019 yılında ne kadar zam verileceği konusu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu'nun katılımıyla devam ediyor.

1 Ağustos 2017 tarihinde başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde ilk haftalarda sendikalar kendi taleplerini ilettiler. Sendikalar taleplerininin arasında 2018 ve 2019 yıllarında yapılması planlanan zam, bayramlarda ikramiye müjdesi gibi konular yer almaktadır.

Sendikalar, yılda iki defa olmak üzere (dini bayramlarda verilmek üzere) 1.915 TL bayram ikramiyesi talep etmiştir. 2018 yılının ilk yarısı için %10 ikinci yarısı için %6, 2019 yılının ilk yarısı için %10 ve ikinci yarısı için %8 teklif verildi.

Sendikaların teklifleri vermesiyle beraber hükümet de verilen teklifleri değerlendirerek sendikalarla anlaşma sağlamak için bir teklif sundu. İşte 14 Ağustos tarihinde toplu sözleşme görüşmelerinde sunulan o teklif:
2018 yılı ve 2019 yılı için de hükümetin verdiği teklif %3+3 olmuştur.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Yeni Bakanı Julide Sarıeroğlu da toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında yapılan zam teklifi için değerlendirmelerde bulundu.

Bakan, yaptığı açıklamada görüşmelerin 21 Ağustos 2017 tarihine kadar devam edeceğini açıklarken, kurumlararası ücret dengesizliğini gidermek amacıyla bir çalışma yaptıklarını ifade etti.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum