Hükümetten Öğrencilere 4 Bin TL Yardım

Hükümetten Öğrencilere 4 Bin TL Yardım

Eğitim – öğretim için teşviklerde bulunan devlet, devlet okullarını tercih etmeyip temel lisede veya özel lisede okuyacak öğrencilerine verecek.

Eğitim – öğretim desteği adı altında verilecek olan teşvik için bağlı olduğunuz okula giderek başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Başvuru yapanlar arasında puanlamanıza göre de size teşvik çıkıp çıkmadığı belli olacaktır.

Puanlama sistemi de şu şekilde işlemektedir : Öğrencinin anne ve babasının sağ olup olmadığı, öğrencinin anne ve babasının boşanıp boşanmadığı, öğrencinin başarı durumu, ailenin maddi imkanları, ailede okuyan öğrenci sayısı gibi etmenlere göre sizin bir puanınız olacaktır. Teşvik başvurusunu yaptıktan sonra yakın bir süre içinde de sonuçları açıklanacak ve bursu kazanıp kazanmadığınızı öğrenmiş olacaksınız.

Teşvik Kimlere Verilir?

Devlet okulları yerine özel öğretim kurumlarını tercih eden ailelere teşvik verilmektedir. 2016 – 2017 senesinde ilk defa teşvik verilecek öğrenci sayısı 75.000 olarak belirtilmiş; sistem başladığından beri toplam teşvik verilen öğrenci sayısı 340.000 olarak belirtilmiştir. Okul Öncesi Eğitim Kurumları’nda okuyanlar için 2.860 TL  , ilkokulda okuyanlar için 3.440 TL , ortaokulda okuyanlar için 4.000 TL, lisede okuyanlar için 4.000 TL, temel lisede okuyanlar için 3.440 TL verilecektir.

Eğitim ve öğretim desteği, Milli Eğitim Bakanlığı’nca eğitim durumuna göre her bir derslik için belirlenen asgari öğrenci sayısının üzerinde ve her türlü durumda derslik başına belirlenen azami öğrenci sayısını geçmemek üzere verilebilir. Teşvik verilecek öğrenci sayısını belirmede görev alan bakanlıklar Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’dır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.