Hükümetten Yeni İstihdam Hamlesi! 50 Bin Kişiye İstihdam

Hükümetten Yeni İstihdam Hamlesi! 50 Bin Kişiye İstihdam

Hükümet Tarımsal Kalkınma Hamlesi kapsamında İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ile 50 Bin kişiye istihdam imkanı sağlayacak. Bu bağlamda OSB’lere 51 Milyon TL kredi tahsisi yapacak.

Hükümetin tarım alanında üretime katma değer sağlayacak yeni projesi olan TDİOSB kapsamında bu yıl tarımsal alanda 50 bin kişiye iş imkanı sağlanacak.

16 İlde kurulmaya başlandı

Bitkisel ve hayvansal üretim faaliyetleri alanında 16 ilde kurulmaya başlanan TDİOSB'lar bünyesinde farklı alanlarda faaliyetler yürütülecek. Örnek verecek olursak; besi ve süt sığırcılığı, koyun ve keçi yetiştiriciliği, manda yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği ile seracılık, meyvecilik, fide ve fidancılık, çiçekçilik, tohumculuk faaliyetleri yürütülecek.

Projeye Kimler başvuru yapabilecek

Projeye tüm üreticiler başvuru yapabilecekler. Başvuru işlemleri için üreticilerin Valiliklere müracaat etmesi gerekmektedir. Bu proje ile orta ve büyük ölçekli modern tarımsal işletmelerin sayısal bazda artırılması hedeflenirken aynı zamanda markalaşma ile de yetiştirici gelirlerinin artırılması hedeflenmektedir.

23 Milyar Türk Lirası destek verilecek

Hükümet tarafından uygulanan destek politikaları kapsamında geçen yıl üreticilere 22 milyar lira nakit destek ödemesi yapılmıştır. Bu kapsamda bu yıl için  yapılacak destek ödemeleri 1 Milyar TL artırılarak 23 milyar lira destek yapılması planlanmaktadır.

Hangi illerde OSB’ler kurulmaya başlandı

Proje kapsamında Ankara-Çubuk, Amasya-Suluova, Gaziantep-Oğuzeli, Eskişehir-Beylikova, Hatay-Altınözü-Enek, Kars, Diyarbakır, Elazığ, Şanlıurfa ve Batman'da besicilik faaliyetinde bulunacak OSB'lerin kurulumlarının tamamlanması beklenmektedir.

Yine; Yalova-Çiftlikköy'de çiçekçilik, Denizli- Sarayköy, Ağrı- Diyadin ve Samsun- Bafra'da ise sera OSB'lerin kurulması çalışmalarında sona gelinmiştir. İzmir Dikili ve Zonguldak Çaycuma'da ise sera bölgeleri kurularak bitkisel üretim gerçekleştirilmesi için inşaat çalışmalarına bu yıl başlanılması beklenmektedir.

TDİOSB bölgelerine 2021 yılında 51 milyon lira kredi verilmesi planlanmıştır. Bugüne kadar OSB'lerde yaklaşık 700 parselde üretime geçilmiş ve buralarda toplam 4 bin kişi istihdam edilmiştir. OSB'lerin tamamının bu yıl faaliyete geçmesi ile birlikte 2021 yılı içerisinde 50 bin kişi daha tarımda istihdam edilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum