İçişleri Bakanlığı, İşyerlerini Çalışma Saatleri Konulu Yeni Genelge Yayımladı

İçişleri Bakanlığı, İşyerlerini Çalışma Saatleri Konulu Yeni Genelge Yayımladı

Ülke genelinde kademeli normalleşmenin, 1 Mart 2021 tarihinde uygun şehirlerde başlamasıyla birlikte, İçişleri Bakanlığı “İşyerlerinin Çalışma Saatleri” ile ilgili hazırladığı genelgeyi valiliklere gönderdi. İşte genelgenin detayları…

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelgeye göre, düşük, orta ve yüksek risk grubunda yer alan şehirlerdeki market, manav, kasap, berber, terzi, ayakkabıcı, kuaför güzellik salonu gibi işletmeler, saat 07:00 itibariyle açılıp, saat 20:00 itibariyle kapanacak.

Bakanlık yaptığı açıklama ile 81 il valiliğine “İş Yerlerinin Yeni Çalışma Saatleri” konusunu içeren genelgenin gönderildiğini duyurdu.

Tedbirler kapsamında bazı iş yerlerine kısıtlamalar getirilmişti

Valiliklere gönderilen genelgede, daha öne ülke genelinde, Covid-19 virüsünün yayılım hızını düşürmek amacıyla uygulanan tedbirler çerçevesinde, bazı iş yerlerinin açılış ve kapanış saatlerine sınırlar koyulduğu hatırlatıldı.

Türkiye’de salgınla mücadele kapsamında yaşanan vaka sayılarındaki düşüş ve salgın seyrinin yavaşlaması sonucunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mart günü Kabine Toplantısı’nın ardından “Kademeli Normalleşme” çalışmalarının başlayacağını ve detaylarını aktarmıştı. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere göre, şehirlerin risk gruplarına ayrıldığı, uygun risk gruplarında normalleşmenin başlayabileceği de genelge içinde hatırlatıldı.

Risk grubuna göre farklı uygulamalar

Belirlenen kriterler çerçevesinde, her şehir için farklı tedbirlerin uygulandığı açıklanan genelgede, düşük, orta ve yüksek risk barındıran illerde, lokanta, kafeterya, restoran, pastane vb. gibi yeme – içme yerleri ile çay bahçesi, kıraathane gibi işletmelerin saat 07:00 – 09:00 arasında yüzde 50 kapasiteyi geçmemek şartıyla açılabileceği de anımsatıldı. İşletmeler belirlenen saatler içerisinde müşterilerine hizmet sunabilecek.

Genelgede son olarak, korona virüs salgınıyla mücadele için alınan tedbirlerden dolayı, açılış ve kapanış saatleri belirlenmiş olan, market, bakkal, kasap, berber, terzi gibi işletmeler ile ilgili de yeni kararlar bulunuyor. Buna göre, düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan şehirlerde bu işletmelerin açılış saati 07:00, kapanış saati ise 20:00 şeklinde düzenlendi.

Kademeli normalleşme sürecinde alınacak tüm kararların yetkisinin, Vali ve Kaymakamların başkanlık ettiği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarında olduğu da genelgede ayrıca belirtildi. Şehirlerde risk oranının artış göstermesi halinde Vali, Hıfzıssıhha Kurulundan çıkacak karara göre yeni kısıtlamalar getirebilecek.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum